Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !
Jednocześnie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi
w godzinach od 7:00 do 16:00 w formie zdalnej i stacjonarnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:
81 534-82-90 | 534-032-029 533-485-990
oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Aparaty słuchowe.

   Aparaty słuchowe są podstawowymi pomocami technicznymi rekompensującymi częściowo utracony słuch osobom z wadą słuchu. Typ i rodzaj aparatu słuchowego dobiera audioprotetyk na podstawie audiogramu słuchu.
   Najbardziej popularne i znane są tzw. aparaty analogowe (lub inaczej: liniowe). W aparatach analogowych dźwięk z mikrofonu przetworzony na sygnał elektryczny jest wzmacniany przez specjalny wzmacniacz, a w następnej kolejności w słuchawce przetwarzany ponownie na dźwięk o większej mocy. Niektóre aparaty, bardziej złożone posiadają dodatkowe możliwości w postaci kompresji dźwięków (głośne dźwięki wzmacniane są mniej niż ciche), automatycznej regulacji wzmocnienia, ograniczenia maksymalnego wzmocnienia dźwięku.
   Coraz bardziej popularne stają się aparaty cyfrowe. Różnią się one od analogowych lepszą jakością jednak są dużo droższe. W aparatach cyfrowych sygnał z mikrofonu jest przetwarzany na ciąg cyfr, analizowanych w dalszej kolejności przez znajdujący się wewnątrz aparatu mikrokomputer, wybierający i wzmacniający dźwięki użyteczne. Jednocześnie - eliminuje on zbędne dźwięki.
   Aparaty słuchowe są różnego typu i mają różny kształt. Najbardziej popularny jest typ aparatu zausznego (patrz niżej), który jest zawieszany na małżowinie usznej. Aparaty te często mają kolor w różnych odcieniach beżu. (takie aparaty pojawiły się w Polsce ok.1960 roku).

   Następny typ to - aparat wewnątrzuszny (patrz niżej). Mieści się on wewnątrz małżowiny usznej i kanału słuchowego. Praktycznie nie wystaje na zewnątrz, co czyni go bardziej estetycznym.

   Kolejny typ: aparat wewnątrzkanałowy (patrz niżej) jest najmniejszy i praktycznie niewidoczny z zewnątrz. Prawie cały mieści się w kanale słuchowym, lecz ma mniejsze możliwości elektroakustyczne.   Aparaty słuchowe najlepiej jest nosić na oba uszy (jeśli uszkodzenie słuchu jest obustronne), ale niestety ciągle spotykam się z opinią słabo słyszących i niesłyszących osób, że wygodniej jest nosić aparat słuchowy na jedno ucho niż na dwa.
Niektóre osoby sądzą, że noszenie aparatu słuchowego pogłębia ubytek słuchu. Uważają, że ucho przestaje pracować i zaczyna całkowicie polegać na działaniu aparatu słuchowego, lub, że wzmocnienie aparatu "zużywa" resztki ich słuchu. Ale tak nie jest. Kiedy ubytek słuchu jest obustronny, wykorzystanie pozostałego słuchu może być pełniejsze i efektywniejsze dzięki zastosowaniu dwóch aparatów słuchowych.
   Przyzwyczajenie do aparatów słuchowych wymaga czasu. Z jednej strony trzeba przywyknąć do obecności obcego ciała w uchu, a z drugiej strony do nowego świata dźwięków, od którego uszy i mózg zdążyły nieraz odwyknąć. Często korzyści płynące z zastosowania aparatów słuchowych znacznie przewyższają odczuwane początkowo trudności. Ale u niektórych osób proces ten trwa aż kilka miesięcy, by mogli zaakceptować "nowy" zmysł słuchu.
   Istnieje jeszcze inny sposób protezowania słuchu, mianowicie: wszczepienie implantu ślimakowego. Ale należy pamiętać, że nie każda osoba z uszkodzonym słuchem kwalifikuje się do tego rodzaju operacji. Trzeba pomyślnie przejść przez: ocenę psychologiczno - pedagogiczną i logopedyczną oraz przez test elektrosymulacji. Implanty ślimakowe w Polsce pojawiły się w 1992 roku.
   Protezowanie słuchu w postaci aparatów słuchowych pozwala na pełne funkcjonowanie w życiu społecznym, osobistym i zawodowym.


 

Elżbieta Grzesiuk - Tłumacz języka migowego, 27.07.2006r.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 28.10.2020r.
Stronę odwiedzono 19856875, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON