1 procent
zobacz >>>

Lateralizacja funkcji mózgu.

   Lateralizacja, czyli inaczej "stronność" jest to funkcjonalna dominacja jednej strony ciała związana z dominowaniem jednej z półkul mózgowych. Można wyróżnić następujące rodzaje lateralizacji:


   Większość ludzi prezentuje model lateralizacji jednorodnej prawostronnej, w którym mówi się o dominacji prawego oka (prawooczność), prawej ręki (praworęczność), prawej nogi (prawonożność).
Dominacja półkul jest uwarunkowana w większości genetycznie. Funkcje pełnione przez prawą i lewą półkulę są zróżnicowane, obie one zawiadują odrębnymi procesami.
   U większości ludzi dominująca jest lewa półkula mózgu, jednak niezbędne jest także sprawne funkcjonowanie prawej półkuli. Dla przykładu lewa półkula pełni funkcję dominującą w rozwoju mowy - u ok. 95 % mężczyzn i 80 % kobiet. Mowa zależy zatem od ośrodka, który występuje w jednej półkuli - w półkuli dominującej. U ludzi praworęcznych dominująca jest półkula lewa, u leworęcznych może to być lewa lub prawa, bądź zdolność mówienia zależy od obu półkul.
Warto w tym momencie przybliżyć funkcje i zadania, jakie przypisuje się poszczególnym półkulom mózgu. Funkcje lewej półkuli:

Funkcje prawej półkuli:


   Jakkolwiek każda z półkul mózgowych odpowiada za specyficzne funkcje, tak w przypadku uszkodzenia określonego obszaru mózgu, funkcje uszkodzonego ośrodka "przejmuje" w pewnym zakresie nieuszkodzona półkula. Odpowiedzialność za utrzymywanie współdziałania półkul odgrywa ciało modzelowate, czyli spoidło wielkie mózgu. Składa się ono z włókien łączących obie półkule, a jego główną funkcją jest utrzymywanie współdziałania obu półkul w wykonywaniu skomplikowanych zadań. Wpływa ono również na szybkość przekazywania informacji z jednej półkuli do drugiej, co ma ogromne znaczenie dla procesów poznawczych.
   Biorąc pod uwagę biologiczne podłoże lateralizacji można stwierdzić różnice występujące w budowie anatomicznej lewej i prawej półkuli. Istnieje nawet hipoteza dotycząca związku lewej półkuli z chorobą psychiczną - schizofrenią: jedną z przyczyn schizofrenii upatruje się w zaburzeniach funkcjonowania lewej półkuli, z niedomogą tejże półkuli odpowiedzialną za funkcje językowe.

Monika Kieżun - Psycholog

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 12.02.2020r.
Stronę odwiedzono 18611943, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON