1 procent
zobacz >>>





Astma a praca zawodowa.

   Astma to przewlekłe schorzenie zapalne dróg oddechowych charakteryzujące się napadami duszności na skutek skurczu oskrzeli. Choroba ta w dużym stopniu wpływa na jakość życia. Najczęstszą jej przyczyną jest alergia. Leczenie astmy polega na podawaniu leków zmniejszających proces zapalny w celu ograniczenia częstości występowania skurczu oskrzeli.
   Osoby chore na astmę mogą prowadzić aktywne życie zawodowe, choć w pewnych zawodach występuje ryzyko pojawienia się ataków duszności. Choroba ta ze względu na swoje alergiczne podłoże w objawach jest zazwyczaj bardzo zróżnicowana.
   Poszukując pracy astmatycy powinni wybierać takie zawody, których wykonywanie nie zwiększa nadreaktywności oskrzeli co często występuje przy pracy z substancjami chemicznymi, pyłami czy gazami. Istotnym problemem jest niewłaściwy dobór zawodu, który wynikać może z braku alternatywy (słabe wykształcenie lub wykształcenie kierunkowe). Wielu astmatyków wykonuje ciężką pracę fizyczną nie informując pracodawców o swoim schorzeniu.
   Alergiczne podłoże astmy utrudnia pracę w zawodach gdzie występują dane alergeny, jak na przykład praca na otwartym terenie osób wrażliwych na pylenie roślin, prace porządkowe wykonywane przez osoby uczulone na kurz czy choćby praca, w której występuje kontakt ze zwierzętami. Wśród stanowisk umysłowych przeszkodami są te, które narażają chorego na częsty stres gdyż czynniki emocjonalne takie jak nagłe zdenerwowanie czy silny stres mogą prowadzić do nasilenia duszności. Pracodawcy z reguły nie chcą zatrudniać pracowników z astmą bez względu na stopień jej zaawansowania. Jednym z powodów może być lęk przed częstą nieobecnością w pracy oraz trudnością z wywiązywaniem się z zakresu obowiązków.
   Według danych statystycznych w Europie astma jest przypadłością 4,5% dorosłych i ponad 10% dzieci. W Polsce notuje się prawie 2 miliony chorych dorosłych. Jest to olbrzymia populacja, a biorąc pod uwagę, że 90% polskich astmatyków ma łagodny przebieg choroby nie wyklucza ich to z możliwości pracy zawodowej. Astmatycy biorący stale leki odczulające lub doraźne wziewne przy właściwym doborze pracy mogą realizować się zawodowo i być tak samo wydajnymi pracownikami jak osoby zdrowe. Rolą pracodawcy jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pracy dla osób pracujących w trudnych warunkach, ponieważ osoby zdrowe pracujące bez odpowiednich zabezpieczeń same narażone są na astmę zawodową.
vChorzy na astmę stanowią tak liczny procent społeczeństwa, że nie mogą być wykluczani z aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym.

Dane statystyczne: Portal Farmaceutyczno - Medyczny na podstawie "Astma na świecie i w Polsce"

Piotr Łuszczak - Pośrednik pracy

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.01.2020r.
Stronę odwiedzono 18465539, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON