Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !
Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi
w godzinach od 7:00 do 16:00 w formie zdalnej i stacjonarnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:
81 534-82-90 | 534-032-029 533-485-990
oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Polacy chcą pracować z osobami niepełnosprawnymi.

   We wrześniu tego roku portal internetowy www.pracuj.pl przeprowadził ankietę wśród użytkowników odwiedzających tą stronę z ofertami pracy. Ankieta dotyczyła postrzegania osób niepełnosprawnych w pracy zarówno przez współpracowników jak i pracodawców. Wyniki przeprowadzonej ankiety zostały ogłoszone na początku października 2006 roku. Administratorzy portalu pracuj.pl zdecydowali się w ten sposób wesprzeć działania Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
   Respondenci udzielali odpowiedzi na 10 zadanych pytań. Pytania te dotyczyły opinii i przekonań na temat osób niepełnosprawnych, które podjęły pracę i spełniają się zawodowo.
   Wyniki ankiety okazały się być w wielu momentach dosyć ciekawe i optymistyczne z punktu widzenia samych zainteresowanych, czyli osób niepełnosprawnych. Pomimo tego, iż polski rynek pracy w dalszym ciągu nie jest należycie przygotowany do tego, aby we właściwy sposób aktywizować zawodowo osoby niepełnosprawne, które bardzo często pozostają długotrwale bezrobotne, duża część spośród ankietowanych (75%) stwierdziła, że osoby niepełnosprawne są bardziej zmotywowane do poszukiwania pracy, a w przypadku jej znalezienia bardziej zależy im na utrzymaniu tej pracy. Prawie 90% respondentów twierdzi, iż osoby niepełnosprawne są tak samo wydajnymi pracownikami, jak osoby w pełni sprawne.
   Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż prawie 97% ankietowanych nie widzi żadnych przeszkód w tym, by w przyszłości pracować razem z osobami niepełnosprawnymi. Chociaż w większości przypadków osoby niepełnosprawne zajmują w zakładach pracy stanowiska szeregowe, to jednak można znaleźć niepełnosprawnych zajmujących stanowiska kierownicze, co w żaden sposób nie stanowi problemu z porozumiewaniem się z pracownikami, którzy są w pełni sprawni.
   Respondenci, którzy udzielili odpowiedzi w ankiecie w portalu www.pracuj.pl stwierdzili również, iż osoby niepełnosprawne:

 

   Pomimo tak pozytywnych wyników przeprowadzonej ankiety zatrudnienie i aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych w dalszym ciągu jest problemem polskiego rynku pracy. Sytuacja, w której osoby niepełnosprawne w większości przypadków siedzą w domach nie mogąc znaleźć pracy, a tylko część z nich spełnia się zawodowo, może ulec zmianie. Uzależnione jest to od postawy polskich pracodawców. Na podstawie przeprowadzonych badań jedynie ponad 5% polskich pracodawców wyraża zgodę na zatrudnienie w swojej firmie osoby niepełnosprawnej. Ciągle istniejące stereotypy i uprzedzenia zamykają niepełnosprawnym dostęp do pracy.
   Ankieta taka jak ta przeprowadzona przez portal www.pracuj.pl pokazuje, iż polscy pracownicy są gotowi na wspólną pracę razem z osobami niepełnosprawnymi. Obecność wśród współpracowników osoby niepełnosprawnej nie powoduje już pojawienia się uczucia skrępowania. To pozwala optymistyczniej patrzeć na sytuację osób niepełnosprawnych na polskim rynku pracy. Pierwszy ważny krok zrobili już pracownicy, teraz czas na pracodawców, którzy pozbędą się wszelkich obaw i wątpliwości pojawiających się podczas zatrudniania osób niepełnosprawnych.


Marcin Pastuszak - Pośrednik pracy.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 15.09.2020r.
Stronę odwiedzono 19715751, aktualnie przegląda ją 5 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON