1 procent
zobacz >>>

Studiowanie surdopedagogiki:

   Praca z dziećmi i młodzieżą, szczególnie z tymi, którzy wymagają od nas, ze względu na swoją niepełnosprawność, szczególnej wrażliwości i wiedzy - jest zajęciem nie tylko bardzo satysfakcjonującym, ale też rozwijającym. Nie można jednak zapomnieć, że to praca trudna, wymagająca kompetencji i cierpliwości.
   Osobom, które chciałyby pracować z grupą osób niesłyszących bądź słabo słyszących chętnie polecam studiowanie na kierunku: Surdopedagogika.
   Niepełnosprawność, którą należy poznać w pracy surdopedgoga, jest zjawiskiem niełatwym do zrozumienia i wymaga gotowości do ciągłego poszerzania i rewizji swojej wiedzy. Bez zrozumienia, kim właściwie jest osoba niesłysząca, wykonywanie tego zawodu jest niemożliwe. Wiedza ta nie może być tylko teoretyczna, bowiem wokół problemu głuchoty stworzono wiele mitów, zakłamań. Zdecydowanie komplikują one wykonywanie dobrej i efektywnej pracy - dlatego w programie studiów zawsze jest miejsce na praktyki i bezpośredni kontakt z osobami głuchymi.
   W programie studiów na opisywanym kierunku w większości polskich uczelni powtarzają się następujące przedmioty (związane bezpośrednio z poznawaniem osób niesłyszących):

   Studiowanie surdopedagogiki nie jest zadaniem łatwym, ale przynosi bardzo dużo satysfakcji. Nie można jednak liczyć na szybkie zdobycie niezbędnych w pracy z osobami niesłyszacymi umiejętności. W tym zawodzie nie tylko można, ale wręcz trzeba starać się ciągle dokształcać, poznawać język - nowe gesty, słowa. Warto też mieć stały kontakt z osobami niesłyszacymi czy słabo słyszącymi.
   Perspektyw pracy po ukończeniu studiów surdopedagogiki jest kilka: można próbować szukać zatrudnienia w szkołach, internatach, placówkach oświatowych i kulturalnych. Można też wykonywać zadania nauczyciela wspomagającego oraz korepetytora.
   Wszystkich tych, którzy chcieliby w przyszłości podjąć studia na surdopedagogice zapraszam, w celu zasięgnięcia bliższych informacji, do Agencji Zatrudnienia dla Osób Niepełnosprawnych.


Specjalista ds. rozwoju zawodowego
Dorota Zielińska - Dryl

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 12.02.2020r.
Stronę odwiedzono 18612098, aktualnie przegląda ją 6 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON