Logo EFS
Plakat promocyjny

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf


Regulaminy projektów PFRON

1 procent
zobacz >>>

Wewnętrzna mądrość

   Kilka lat temu przy okazji spotkania towarzyskiego, poznałam chłopaka. Po powrocie do domu napisałam w pamiętniku, że "właśnie miałam randkę z moim przyszłym narzeczonym, będzie z tego ślub". Dziś faktycznie jestem żoną tego człowieka. To, co przyświecało tamtemu spotkaniu to moje głębokie przekonanie, że jesteśmy sobie przeznaczeni, że jest to osoba, z którą będę dzieliła swoje dalsze życie, co do tego nie miałam cienia wątpliwości. Moje doświadczenie jest dość powszechnym przykładem, które jest znane większości z nas. To, czego doświadczyłam wtedy to intuicja, nagłe olśnienie, które wskazuje właściwy wybór.
   Wewnętrzna mądrość, intuicja jest mądrością niepochodzącą z intelektu. Pojawia się najczęściej nieoczekiwanie, ale we właściwej chwili. My sami jesteśmy dostawcami intuicji i jednocześnie jej odbiorcami. Wychodzi z naszego wnętrza, choć impuls pochodzi często z zewnątrz. Intuicja jest naturalną zdolnością człowieka. Jest źródłem naszej kreatywności i twórczych rozwiązań spraw życiowych zarówno dużych jak i małych. Modrość wewnętrzna może być dla nas przewodnikiem w rozwiązywaniu problemów, przewodnictwo to pochodzi z naszej podświadomości, przeczuć, mądrości serca, z naszego ciała lub też może pochodzić od Boga, postaci duchowych, pomocy przodków. Osoby, które korzystają z intuicji mają w sobie przekonanie, że pomoc jest dla nich osiągalna w każdej sprawie: powrotu do zdrowia, związków, pracy, finansów itp. przez cały czas.
Człowiek pierwotny bez intuicji nie mógłby przetrwać. Żeby przeżyć musiał wyczuwać zagrożenia, odbierać nawet najmniejsze sygnały ze świata przyrody, przenikać intencje współplemieńców. Z upływem lat z tej mądrości zrezygnowaliśmy na rzecz intelektu jako najdoskonalszego narzędzia poznawania świata. Intuicja to mądrość a intelekt to zarządca tej mądrości. I jedno i drugie jest człowiekowi niezwykle potrzebne. Intuicja to też uwrażliwienie. Ale nie możemy być wrażliwi, jeśli żyjemy w biegu, chaosie i hałasie.
   W jaki więc sposób rozpoznać przekaz płynący z wewnętrznej mądrości od podszeptów logiki i rozumu. Często przecież w głowie prowadzimy wewnętrzny dialog, wysuwamy argumenty, racje. Jeśli w ten sposób podchodzimy do rozwiązywania problemów to jest to znak, że nie mamy do czynienia z mądrością wewnętrzną - my tylko racjonalizujemy sytuację. Wewnętrzna mądrość jest wtedy, gdy prosząc o to, czego chcemy - przychodzi pomoc, której szukamy i ta odpowiedz przychodzi z poczuciem słuszności, z odczuciem spokoju i zrozumienia i jest to tak silne, że nie mamy żadnych wątpliwości, że jest to dla nas dobre. To źródło, które dostarcza nam odpowiedzi dostarcza też nam sposobów rozwiązania naszego problemu. Matka Teresa z Kalkuty mówi, "Jeśli Bóg nie obdarza cię odpowiednimi środkami, oznacza to, że nie chce abyś wykonywał tą konkretną pracę. Jeśli zechce abyś ją wykonywał, da ci do tego odpowiednie środki. Zatem nie martw się." Na przykład wszelkie zbiegi okoliczności, które wiodły nas do spotkania naszego partnera życiowego, wszelkie sytuacje, które pomogły nam w znalezieniu pracy lub też zdarzenia, które wskazują nam, że czas byśmy zrezygnowali z danej pracy. Wszystkie znaki, które prowadzą nas do uniknięcia niebezpiecznych sytuacji. Z pewnością doświadczaliśmy podobnych wydarzeń gdzie intuicja podpowiada nam właściwe działanie.
   Dawid G. Myers amerykański psycholog społeczny, badacz intuicji uważa, że to, iż tak wiele informacji potrafimy odbierać i właściwie je interpretować zawdzięczamy intuicji. To ona kształtuje nasz strach - powoduje, że obawiamy się tego, co trzeba, ocenia czy nasze pierwsze wrażenie jest właściwe, kształtuje związki z ludźmi - podpowiada czy ten mężczyzna/kobieta jest stworzony dla mnie. Ma też wielkie znaczenie społeczne - od tego jak skorzystają z intuicji sędziowie, lekarze, policjanci zależy ludzkie życie i zdrowie.
Intuicja jest dla człowieka tak samo naturalna, jak instynkt dla zwierząt. Różnica polega na tym, że zwierzę nie ma wyboru - musi podążać za instynktem. Człowiek może decydować, czy podążyć za swoim rozumem, czy za intuicją, a może za ich kombinacją. Zdolności intuicyjne posiada każdy, jednak wskutek przesadnego korzystania tylko z rozumu, intuicja jest tłumiona. Możemy łączyć informacje płynące z naszej głowy i z naszego serca i wprowadzać je do naszej świadomości poprzez dostrzeganie znaków i innych zewnętrznych sygnałów - filtrowanie ich przy pomocy i umysłu i serca tak, aby otrzymać najbardziej prawidłowy "odczyt". Prawdziwy sekret kierowania się intuicją polega na pozwoleniu swojemu wewnętrznemu ja, aby było naszym przewodnikiem.
   Wykorzystując naszą intuicję, gdy podejmujemy ważne decyzje pozwala nam podążać wzdłuż naszej ścieżki zawodowej łatwo i bez wysiłku. Nie musimy walczyć ani martwić się, ponieważ sprawy przyjmują naturalny bieg w odpowiednim kierunku, gdy podążamy za swoim wewnętrznym ja. Rozwijanie swojego intuicyjnego przewodnika (wewnętrznego głosu) jest podstawą do podejmowania mądrych decyzji zawodowych i życiowych.
W przypadku doświadczeń związanych z chorobą często już po fakcie docierają do nas zdarzenia, które poprzedzały chorobę, które były znakami zbliżającego się niebezpieczeństwa, a my je zignorowaliśmy. W procesie powrotu do zdrowia też mądrość ta nam towarzyszy, czasem wystarczy przeczytane zdanie, obecność osoby. Wszystko to powoduje, że odkrywamy tą myśl, która będzie prowadzić nas właściwym torem.
   Teolog Florence Scovel powiedział kiedyś, że intuicja jest duchowym darem, którego nie da się wytłumaczyć, ale który wskazuje nam drogę. Jeżeli zatrzymamy się na chwilę i uświadomimy to sobie, zdamy sobie sprawę z niewiarygodnych możliwości, jakie mamy.

Dawid G. Myers, "Intuicja jej siła i słabość", 2005 r.
Michelle L. Casto, "Intuicja: Przepustka do kariery zawodowej", 2006 r.

Justyna Grabek - Kozera - Rejestrator w Agencji Zatrudnienia

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 28.07.2021r.
Stronę odwiedzono 20723679, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON