Logo EFS
Plakat promocyjny

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf


Regulaminy projektów PFRON

1 procent
zobacz >>>

Biblioteki dawniej i dziś.

   Większości z nas biblioteki kojarzą się z wielkim budynkiem, w którym znajdują się labirynty stworzone z półek często zakurzonych ksiąg. Budynkiem, w którym trzeba zachować spokój i ciszę, gdzie czas oczekiwania na wybraną lekturę dłuży się w nieskończoność. Wyobrażenie to jednak powoli staje się reliktem. Coraz częściej bowiem powstają i satysfakcjonują nas biblioteki internetowe, jak na przykład powstała 21 grudnia 2002 roku Polska Biblioteka Internetowa, która zawiera już 29243 pozycji.
   Biblioteki stanowią bardzo ważny dział oświaty. Zwykle są one instytucjami społecznymi, których zadaniem jest przechowywanie, gromadzenie, a przede wszystkim udostępnianie zbiorów książek i materiałów źródłowych. Drugie znaczenie, dziś już powoli dezaktualizujące się, o czym pisałam wyżej, traktuje ono biblioteki jako budynki, w których znajdują się owe zbiory.
   Obok samych dzieł w bibliotekach bardzo ważną rolę odgrywają katalogi, których zadaniem jest nie tylko oznakowanie książek, ale też przekazanie o nich podstawowych informacji, stworzenie grupy odniesień. Jest to niezwykle cenne źródło, które pozwala nam na uporządkowanie zgromadzonej bibliografii i oszczędza czas związany z poszukiwaniem podobnej tematycznie pozycji.
   Biorąc pod uwagę aspekt udostępniania zbiorów, biblioteki dzielimy na: prezentacyjne, a więc takie, które nie mają na celu udostępniania na zewnątrz swoich zbiorów, oraz wypożyczające - które pozwalają na wypożyczanie dzieł (zwykle na okres od kilku dni do paru miesięcy) do domów. Większość polskich bibliotek ma charakter mieszany.
   W innej typologii wyróżnia się biblioteki: publiczne, naukowe, szkolne, pedagogiczne, fachowe i specjalne.
Warto spojrzeć na statystyki związane z ilością woluminów lub jednostek bibliotecznych. W naszym mieście - w Lublinie - za najważniejsze uznamy: Wojewódzką Bibliotekę Publiczną (0.95 mln jednostek bibliotecznych), Bibliotekę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1,15 mln jednostek) oraz Bibliotekę Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej (2, 17 mln jednostek).
   Dziś coraz częściej możemy spotkać się z możliwości korzystania z usług bibliotek internetowych, multimedialnych. Dzięki nim udostępniane są pliki graficzne (PNG, TIFF, DjVu, JPG), dźwiękowe (np. MP3, OggVorbis, WAV, MIDI), oraz z pliki video (MPEG, WMV, AVI, Ogg).
   Ciekawą inicjatywą, którą odnajdujemy na polskich stronach www jest też BiblioNETka, czyli serwis uzupełniany przez użytkowników, w którym znajduje się katalog tytułowy, katalog autorów, system polecania lektur oraz specjalne forum, gdzie omawiane i recenzowane są ciekawe lektury.
   Mam nadzieję, że biblioteki nie zostaną w przyszłości zastąpione przez wypożyczalnie płyt DVD. Przecież - współczesna technologia powinna im raczej pomóc, niż wypierać z rynku. Póki co - wydaje się, że wszystko zmierza we właściwym kierunku. Szkoda tylko, że wielu z nas, choć deklaruje jako główne zainteresowanie - "czytanie książek" - ostatnią lekturę miało w ręku bardzo dawno temu!


Specjalista ds. rozwoju zawodowego
Dorota Zielińska - Dryl.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 28.07.2021r.
Stronę odwiedzono 20723772, aktualnie przegląda ją 6 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON