Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !
Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi
w godzinach od 7:00 do 16:00 w formie zdalnej i stacjonarnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:
81 534-82-90 | 534-032-029 533-485-990
oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Niemowlęctwo a język migowy, czyli o bobomigach...

   Niemowlęta migają, nieważne czy są to dzieci słyszące, czy niesłyszące, czy rodzice znają i posługują się językiem migowym, czy też nie. Jak wiadomo, od wielu lat rodzice niesłyszący, mające dziecko niesłyszące, migają do niego od urodzenia - jest to dla nich język prymarny, macierzysty. Niektórzy natomiast zabraniają stosowania języka migowego, obawiając się, że maluch nie będzie mówił, że doprowadzi to do wykształcenia niemoty. Rodzice słyszący, mający dziecko niesłyszące - zabraniają często migania i starają się gestów mimicznych, a potem języka migowego prawie nie używać. Podobnie jest u dzieci słyszących mających rodziców niesłyszących - chcą oni często, żeby dziecko nauczyło się migać.
Najnowsze badania Danuty Mikulskiej wykazały jednak, że od 6 miesiąca życia można nauczyć języka migowego niemowlaka. Jest to tzw. metoda Sign2Baby, wyprzedza ona język mówiony i ułatwia komunikację manualną z dzieckiem zanim ono nauczy się języka fonicznego. Jest tylko jedna zasada: "kiedy migasz - mów".
   Z badań tych wynika, że dziecko poddane tej metodzie będzie miało łatwy start w życiu, staje się mądrzejsze, może także ułatwić sobie w przyszłości kontakt z dziećmi niesłyszącymi. Obserwacje Pani Mikulskiej wykazują, że jednocześnie "równoległe uczenie języka fonicznego i wprowadzanie elementów języka migowego u kilkumiesięcznych dzieci doskonale wpływa na ich rozwój intelektualny i koordynację ruchową", "wspieranie rozwoju mowy prostymi gestami nie tylko umożliwia wcześniejszą komunikację z dzieckiem, ale również wpływa korzystnie na rozwój mowy i zdolności językowe. Okazuje się, że miganie ułatwia i przyśpiesza naukę czytania, pisania oraz liczenia", "Nauka migania rozwija również u dzieci zdolności manualne, wyobraźnię (także przestrzenną) pamięć i koncentrację".
   Wynika z tego, że język migowy nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka i jego mowy; wręcz przeciwnie, rozwija je w większym stopniu, podwyższając iloraz inteligencji. Miganie do niemowlaka polepsza relacje emocjonalne i psychiczne między matką i dzieckiem, a także zmniejsza frustracje u obu stron. Dzieci słyszące, dorastając, będą lepiej rozumiały problemy osób niesłyszących, co może pomóc w przełamywaniu barier komunikacyjnych.
   Metoda zaproponowana przez panią Danutę Mikulską może być stosowana nie tylko jako pomoc osobom niesłyszącym, ale także jest dobrą terapią dla osób z autyzmem, zespołem Downa, porażeniem mózgowym, apraksją mowy, z upośledzeniem zdolności uczenia się, dziedziczonym syndromem alkoholowym, oraz w traumatycznych sytuacjach zdrowotnych.
   Jak widać, język migowy posiada swoją ogromną zaletę. Skarbem jest możliwość komunikowania się osób niesłyszących, ale okazuje się także, że język migowy może służyć pomocą również osobom słyszącym. Jest ogromną szansą na lepsze zrozumienie problemów osób niesłyszących, którzy często są dyskryminowani, "żyją obok". Pojawia się możliwość manualnego komunikowania się dwóch światów - świata dźwiękowego ze światem ciszy. A więc, uczmy niemowlaków języka migowego!

Opracowanie tekstu na podstawie www.migowy.pl na tej stronie można znaleźć więcej informacji na ten temat.

Ewa Dragan - Tłumacz języka migowego

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 15.09.2020r.
Stronę odwiedzono 19721247, aktualnie przegląda ją 5 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON