Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !
Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi
w godzinach od 7:00 do 16:00 w formie zdalnej i stacjonarnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:
81 534-82-90 | 534-032-029 533-485-990
oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

NDT - Bobath, PNF - skuteczne metody rehabilitacji

   NDT - Bobath - koncepcja rehabilitacji opracowana w latach czterdziestych przez dr Bertę i Karela Bobath. Metoda o charakterze neurorozwojowym, powstała na podstawie szczegółowej analizy terapii dzieci z porażeniem mózgowym.
   Terapeuci wykorzystując tę metodę ćwiczą wpływając na napięcie mięśni poprzez obniżanie napięcia wzmożonego i podwyższanie obniżonego. Istotne jest hamowanie nieprawidłowych odruchów oraz wyzwalanie ruchów w formie najbardziej zbliżonych do prawidłowych. Hamowanie patologicznych odruchów i prawidłowy rozkład napięcia mięśniowego osiąga się poprzez odpowiednie ułożenie dziecka w przestrzeni i odpowiednie ułożenie punktów kluczowych: głowy, szyi, obręczy barkowej i biodrowej. Dodatkowo wykorzystuje się poklepywanie określonych części ciała, co działa stymulująco lub hamująco, rozluźnianie poprzez głaskanie, potrząsanie kończynami oraz zatrzymywanie ruchu w wybranej jego fazie i utrzymywanie osiągniętej pozycji.
   Terapeuta ćwiczy całe ciało dziecka, a każdy ruch jest odpowiednio przygotowany. Bardzo ważne jest wykorzystywanie i utrwalanie zdobytych umiejętności ruchowych w codziennych czynnościach. Koncepcja Bobath zakłada stosowanie prawidłowych oddziaływań przez 24 godziny poprzez prawidłowo wykonywane zabiegi pielęgnacyjne, karmienie, kąpanie, noszenie dziecka, zabawę. Prawidłowa pielęgnacja hamuje nieprawidłową aktywność ruchową i wyzwala ruchy prawidłowe. Ćwiczenia powinny być rozpoczęte już w pierwszych miesiącach życia i opierać się na współpracy fizjoterapeutów z opiekunami dziecka. Celem usprawnienia leczniczego metodą Bobath jest nauczenie dziecka wykonywania jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych wzorców ruchowych czynności, które umożliwią samodzielność w życiu. Metoda NDT - Bobath jest szczególnie przydatna w leczeniu wcześniaków, niemowląt i dzieci starszych z zespołami neurologicznymi, ortopedycznymi, genetycznymi oraz prezentującymi opóźnienia w rozwoju. Z powodzeniem stosowana jest u dorosłych z neurogennymi zaburzeniami ruchu o charakterze zapalnym, zwyrodnieniowym lub urazowym.

   PNF (nerwowo - mięśniowe torowanie), koncepcja powstała w 1946 r. w Stanach Zjednoczonych dzięki współpracy neurofizjologa dr Hermana Kabata i fizjoterapeutki Maggie Knott.
   Metoda PNF to nie tylko jedną z metod rehabilitacji ale pełną koncepcją postępowania terapeutycznego. Można ją wykorzystywać zarówno w schorzeniach neurologicznych jak i ortopedyczno - urazowych. Teoretyczne podstawy koncepcji oparto na prawidłowościach fizjologii rozwoju ruchowego człowieka. Opierając się na budowie anatomicznej człowieka PNF proponuje ruchy naturalne, przebiegające trójpłaszczyznowo, zbliżone do aktywności dnia codziennego.
   Głównym celem tej metody jest wypracowanie prawidłowej funkcji, która została uszkodzona lub zniekształcona w wyniku choroby lub nieprawidłowych nawyków życia codziennego. Proponowana pacjentowi terapia ma być bezbolesna i funkcjonalna. Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe odcinki ciała. Umożliwia to pełne wykorzystanie możliwości chorego do ułatwiania reedukcji utraconych funkcji, motywuje do dalszego działania. Metoda ta opiera się przede wszystkim na indywidualnej pracy z pacjentem, na dokładnej analizie problemu i ukierunkowanych działaniach. Istotny jest wysoki poziom edukacji pacjenta, jego współuczestnictwo w planowaniu terapii oraz kontynuacja ćwiczeń w warunkach domowych.

Źródło: www.ndt-bobath.pl, www.fizjoterapia.pl

Magdalena Budzyńska - Specjalista ds. rehabilitacji zawodowej

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 15.09.2020r.
Stronę odwiedzono 19708566, aktualnie przegląda ją 8 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON