Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !
Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi
w godzinach od 7:00 do 16:00 w formie zdalnej i stacjonarnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:
81 534-82-90 | 534-032-029 533-485-990
oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Nasze ego w pracy.

   Pewien Klient, przyszedł od agencji zatrudnienia w celu pomocy w znalezieniu pracy. Przez dziesięć lat nie pracował oraz nie udzielał się nigdzie społecznie. Schorzenie, które posiadał uniemożliwiało mu powrót do wcześniejszego zawodu nie nabył też nowych umiejętności i kwalifikacji. W odpowiedzi na pytanie, co chciałby robić powiedział "No wie Pani, kawy to ja nie chcę parzyć ani papierów za kimś nosić." Jednym słowem najlepsze byłoby stanowisko kierownicze ewentualnie na tyle samodzielne by od nikogo nie zależeć. Pewna Klientka, która skończyła studia i miała roczne doświadczenie zawodowe związane z wykonywaniem prac biurowych oraz średnią znajomość języka angielskiego przez rok poszukiwała pracy za granicą, wysyłając do różnych, dużych firm swoje aplikacje, kiedy nie otrzymywała odpowiedzi stwierdziła, że ma za wysokie kwalifikacje i dlatego nie jest zasypywana propozycjami. Tym, co ujawniło się w wypowiedziach i sposobie bycia tych osób to wysoki poziom ich ego.
Ego to część naszego "ja", z którą się utożsamiamy. W teorii psychoanalizy S. Freuda oznacza świadomą organizację psychiczną człowieka, rządzącą się zasadą realizmu. Ego reguluje postępowanie człowieka w taki sposób, aby poszczególne popędy zostały zaspokojone bez niebezpieczeństwa dla niego. W tym celu musi ono kontrolować popędy.
   Ego pragnie aprobaty, podziwu, uznania i władzy. Jest oddzielone od życia, czuje się odrębne, inne od wszystkich i wszystkiego, co je otacza. Domaga się wysublimowanych, ważnych w jego mniemani zajęć, nigdy, tych przyziemnych. Dlatego tak trudno jest nam np. dbać o porządek w pracy, mimo że w domu nie mamy z tym problemu, nasze ego sprzątanie w pracy odbiera jako uwłaczające godności. Im wyższy poziom ego tym dłuższa lista prac, których nie godzi się wykonywać. Ego jest bardzo przywiązane do tego, jak postrzegają je inni - pragnie być widziane w określony sposób. Unosi się dumą, w sporze ma absolutną rację, nie potrafi przyznać się do błędu, wie lepiej niż ktokolwiek. Nieustannie czegoś żąda.
   Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się silne, to jest to pozorna siła, która płynie z lęku i nienasycenia. Człowiek egocentryczny jest głęboko zakorzeniony w poczuciu niedostatku, nigdy nie jest zadowolony, łatwo się denerwuje i ciągle mu czegoś brakuje, dlatego musi walczyć i wydrzeć życiu, to, co jego. Ciągle oczekuje pochwał, musi błyszczeć, być na piedestale. Ciągle czuje się niedoceniane, za to, że za mało zarabia, że nie awansuje, zazdrości innym.
   Jednym z powszechniejszych odmian ego, z którym można się spotkać to ego żebracze, oparte na przekonaniu, że "nie ma na świecie drugiej osoby tak nieszczęśliwej, tak niepełnosprawnej, tak biednej, tak chorej, tak niesprawiedliwie potraktowanej przez los jak ja". Człowiek taki spełnia się w rywalizacji, "kto biedniejszy" i z tego czerpie satysfakcję bycia ważnym i wyjątkowym. Nieszczęśliwe ego uwielbia pławić się we własnej niedoli, nieszczęściu i litować się nad sobą.
   Gdy spełniamy żądania ego i bezrefleksyjnie poddajemy się jego dyktaturze to wtedy niszczymy siebie i innych. Wysiłki sprostania oczekiwaniom ego wyczerpują nas i prowadzą na manowce. Zanim zakwestionujemy rządy ego, wydaje się, że musimy najpierw ego wzmocnić, czyli dojść do stanu niby - zadowolenia tzn. jesteśmy w miarę zadowoleni ze swojego życia, z celów, które osiągamy. To taki stan, którzy czasem opisują, tzw. ludzie sukcesu "niby wszystko mam, wszystko osiągnąłem a jednak czuję jakąś pustkę".
   Egocentryczny człowiek mówi i działa "z głowy", gdy zajrzymy głębiej w swoje wnętrze odkryjemy glos z rzeczywistości, której rzadko doświadczamy, na co dzień poddani dyktaturze naszej osobowości. Ten glos łączy nas z życiem, z ludźmi. Pierwszym krokiem do przezwyciężenia ego jest zatrzymanie się na chwilę i obserwowanie swoich emocji oraz tego, co poprzez nie uzewnętrzniamy: naszą chciwość, gniew, zazdrość, opór, żal, rozczarowanie. Jeśli uda nam się obserwować umysł, wtedy zaczynamy zdawać sobie sprawę, że to, co dzieje się w głowie, to nie stanowi o człowieku, przestajemy się identyfikować z tym.
   Pewnie dużo wysiłku trzeba włożyć by wyzwolić się spod rządów ego i dojść do przekonania, które zacytuję za jednym z myślicieli wschodu "nie boję się nikogo, ponieważ bycie nikim w zupełności mi wystarcza".

Justyna Grabek - Kozera - Rejestrator w Agencji Zatrudnienia

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 15.09.2020r.
Stronę odwiedzono 19708122, aktualnie przegląda ją 6 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON