Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !
Jednocześnie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi
w godzinach od 7:00 do 16:00 w formie zdalnej i stacjonarnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:
81 534-82-90 | 534-032-029 533-485-990
oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Jak tu nie kłamać?

   Stereotypy w myśleniu o osobach z zaburzeniami psychicznymi tak krzywdzące i dyskryminujące chorych, brak wiedzy na temat przebiegu zaburzeń psychicznych, współczesnych metod leczenia i rehabilitacji dających realną szansę na pełnię funkcjonowania społecznego, dyskwalifikują osoby niepełnosprawne psychicznie w oczach pracodawców. Tworzy się "błędne koło" choroby, braku pracy, braku aktywnych form wsparcia, częstych nawrotów i potrzeby hospitalizacji.
   "Opuszczając szpital, chory zazwyczaj znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. To co u zwykłego człowieka jest poczytywane jako objaw złego humoru, chwilowego nastroju lub rozdrażnienia, to u byłego pacjenta jest brane jako nawrót choroby. Choremu trudno wrócić w dawne środowisko pracy. Kończy się zwykle tym, że chory zostaje z pracy zwolniony, idzie na rentę, a to jest zwykle początkiem jego degradacji społecznej" [Kępiński, 1972 - cyt. za 1].
   Dlatego nadal około 10 % pacjentów szpitali psychiatrycznych przebywa tam tylko ze względów społecznych a ponad 80% przewlekle chorych pozostających w różnych placówkach oparcia środowiskowego jest trwale bezrobotna.

Wykres. Czy osoby z następującymi schorzeniami mogłyby znaleźć zatrudnienie w Państwa firmie na jakimkolwiek stanowisku? (w %);
źródło: "Postawy pracodawców (...)" PFRON, 1999 [2].

   Stosunek pracodawców do osób chorujących psychicznie niestety nie zmienił się w ostatnim okresie. Wobec powszechnie panującej niechęci do zatrudniania osób niepełnosprawnych w ogóle, szczególnie utrwalone uprzedzenia funkcjonują w stosunku do osób po kryzysach psychicznych.
Jak wielka musi być mobilizacja chorego, jak mocno musi być zdeterminowany, aby mimo wszystkich tych barier podjąć starania o zatrudnienie. Jak łatwo zniweczyć ten zapał, cały wysiłek włożony w proces rehabilitacji i aktywizacji zawodowej, jednym głupim stwierdzeniem - "Niestety ze schizofrenią nie możemy pana zatrudnić".
   W Agencji Zatrudnienia dla Osób Niepełnosprawnych staramy się opracowywać standardy postępowania. Rozmowa z pracodawcą przed wysłaniem niepełnosprawnego kandydata na rozmowę wstępną, w większości przypadków pozwala uniknąć krzywdzących określeń. Ale zatrudnienia też niestety trudno się spodziewać. Mimo posiadania wystarczających kwalifikacji i dobrej opinii lekarza psychiatry i psychologa, osoba chorująca psychicznie nie dostaje pracy.
   "Niech pan powie, że to przewlekła choroba przewodu pokarmowego spowodowała niepełnosprawność" proponujemy klientowi, o którym wiemy że jest bardzo dobrym kandydatem na dane stanowisko. Idzie, z powodzeniem przechodzi proces kwalifikacji, pracodawca z zadowoleniem przedłuża mu umowę po okresie próbnym. Tylko konsultujący psychiatra wie, że jego klient od kilku lat leczy się z powodu schizofrenii.
   To na szczęście nie jedyna pracująca osoba chorująca psychicznie. Jest ich zaskakująco dużo w niektórych firmach czy instytucjach. Zajmują różnorodne stanowiska - lekarzy, nauczycieli, duchownych, urzędników, krawcowych, sprzedawców, sprzątaczek... Chcieliby w większości ujawnić fakt choroby przed pracodawcą. Ale czy powinni?


 

Artur Kochański - Psychiatra

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 22.10.2020r.
Stronę odwiedzono 19846719, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON