Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

Szanowni Państwo,

W dniach od 30.10.2020 do 02.11.2020 włącznie
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi będzie zamknięta.
Jednocześnie będziemy w tych dniach do Państwa dyspozycji pod adresem poczty elektronicznej praca@ffm.pl


Zespół Agencji Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi1 procent
zobacz >>>

Praca dla Ukraińców w Polsce.

   W ostatnich latach nasiliła się emigracja ekonomiczna Polaków. W reakcji na to pojawiają się liczne komentarze alarmujące o odpływie kapitału ludzkiego i negatywnych skutkach tego zjawiska dla rozwoju gospodarczego. Pewnym rozwiązaniem tego problemu może być otwarcie granic dla pracowników zza wschodniej granicy. Procedury zatrudniania obywateli byłego ZSRR są jednak bardzo trudne, nawet w przypadku aspirującej do Unii Europejskiej Ukrainy. Rozmowy na ten temat Polski Resort Gospodarki prowadził ze swoim odpowiednikiem w Kijowie już w 2005 roku.
Na brak polskich pracowników reaguje czarny rynek pracy. Widać to najwyraźniej w branży budowlanej. Szacunkowe dane mówią o ok. 150 tys. Ukraińców pracujących na czarno w budownictwie. Polscy fachowcy wyjeżdżają za granicę, gdzie oferowane są im kilkukrotnie wyższe płace.    Powstałą w części uzupełniają więc nielegalni pracownicy, jednak popyt na robotników budowlanych wciąż rośnie. Minister budownictwa Andrzej Aumiller twierdzi, że do realizacji rządowego programu budowy mieszkań potrzeba 400 tys. pracowników. Fakt ten motywuje rząd polski do otwierania granic dla wschodnich sąsiadów. Jednym z pomysłów są międzynarodowe kontrakty z firmami budowlanymi lub promesy dla polskich pracodawców na zatrudnianie obcokrajowców (propozycja posłów z sejmowej komisji infrastruktury).
   Propozycje otwarcia rynku pracy mogą budzić wiele obaw u polskich pracobiorców i osób poszukujących zatrudnienia. Wydają się one być jednak nieuzasadnione. Prognozy wskazują na dalszy rozwój budownictwa, a i Polska nie jest ostatnim krajem na zachód od Ukrainy. Badania obywateli tego kraju wskazują, że Polska zajmuje 6-e miejsce na liście krajów wybieranych jako miejsce pracy i osiedlania się. Na wyższych pozycjach jest Rosja, Anglia, i kraje skandynawskie, proponujące łatwiejsze procedury i bardziej przyjazne prawo dla emigrantów, przepisy zatrudnienia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.


Marcin Młynarczyk - Doradca zawodowy

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 29.10.2020r.
Stronę odwiedzono 19868843, aktualnie przegląda ją 5 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON