Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

Szanowni Państwo,

W dniach od 30.10.2020 do 02.11.2020 włącznie
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi będzie zamknięta.
Jednocześnie będziemy w tych dniach do Państwa dyspozycji pod adresem poczty elektronicznej praca@ffm.pl


Zespół Agencji Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi1 procent
zobacz >>>

Model stanowiska pracy dla osoby niewidomej, słabowidzącej.

   Pomoce i urządzenia ułatwiające funkcjonowanie oraz pracę osoby niewidomej i niedowidzącej:

Pomoce służące w orientacji przestrzennej.
   W samodzielnym poruszaniu się pomaga osobom niewidomym odpowiednio dobrana biała laska, która ułatwia wykrywanie i rozpoznawanie przeszkód, ultradźwiękowe wykrywacze przeszkód oraz specjalnie przeszkolone psy.

Pomoce optyczne
   Na rynku dostępne są coraz doskonalsze pomoce optyczne. Osoba słabowidząca może korzystać z lup o dużych powiększeniach, lunetek, liniałów optycznych i folii optycznych. Urządzenia te mogą mieć zastosowanie w różnych warunkach i przy różnych wadach wzroku. Powiększalniki telewizyjne pozwalają na czytanie tekstów, książek, oglądanie szkiców, rysunków i zdjęć w wybranym powiększeniu i zestawieniu kolorów. Urządzenia te wykorzystują kamerę oraz własny monitor lub monitor komputera, na którym ukazuje się obraz powiększanego tekstu.

Urządzenia ułatwiające dostęp do informacji pisanej i przetwarzanie informacji.
   W przypadku stanowiska pracy biurowej komputer stanowi podstawowe narzędzie pracy dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Zarówno osoby niedowidzące jak i niewidome mogą korzystać ze standardowych komputerów wyposażonych w dodatkowe oprogramowanie i specjalistyczne urządzenia. Dzięki tym rozwiązaniom osoby te mają możliwość samodzielnego opracowywania i czytania tekstów, wymiany korespondencji za pomocą poczty elektronicznej oraz korzystania z Internetu, który stanowi źródło informacji i wiedzy. Zastosowanie dodatkowych urządzeń pozwala na czytanie materiałów w czarnym druku lub drukowanie w brajlu.
   Osoby słabowidzące mogą wykorzystać duży monitor 19-21 cali, który pozwala na odpowiednie powiększenie tekstu. Dodatkowo możliwe jest zastosowanie programów powiększających tekst, w których można dowolnie powiększyć wybrany fragment ekranu lub zastosować zestaw kolorów odpowiedni dla danej wady wzroku. Zastosowanie klawiatury z dużymi klawiszami sprawia, że jest ona szczególnie dostępna dla użytkowników niedowidzących. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie monitorów dotykowych, dzięki którym słabowidzący użytkownicy komputerów mogą w pewnym stopniu prace myszki zastąpić odpowiednimi ruchami dłoni, dotykając ekranu palcami. Urządzenie to składa się z monitora, specjalnej nakładki i oprogramowania.
   Przystosowanie stanowiska komputerowego dla osoby niewidomej lub słabowidzącej polega na wyposażeniu go w syntezator mowy i program odczytujący ekran (ang. Screen Reader). Programy tego typu przetwarzają informacje wyświetlane na ekranie lub wprowadzane przy użyciu klawiatury, po czym przesyłają je do syntezatora mowy.
   Niezastąpionymi urządzeniami na wielu stanowiskach pracy, umożliwiającymi niewidomym czytanie i pisanie przy wykorzystaniu pisma brajla są monitory brajlowskie, zwane także "linijką brajlowską", drukarki brajlowskie oraz notatniki brajlowskie. Monitory brajlowskie są to urządzenia posiadające elementy elektromechaniczne zwane modułami, z których każdy pokazuje jeden znak brajlowski. Z uwagi na uszeregowanie tych modułów w linię, używa się nazwy "linijka brajlowska". Drukarki brajlowskie służą do drukowania tekstów w piśmie punktowym i rzadziej wypukłych rysunków. Przed wydrukowaniem tekstu konieczne jest jego komputerowe przetworzenie na wersję brajlowską. Do tego celu używa się specjalnych programów dokonujących takiej konwersji. Urządzeniami o znacznie mniejszych gabarytach, przystosowanymi do przenoszenia są notatniki brajlowskie. Notatniki brajlowskie posiadają siedmioelementową klawiaturę brajlowską oraz linijkę modułów do odczytywania informacji w brajlu. Linijka jest zazwyczaj krótsza niż w monitorach brajlowskich i liczy zwykle od 1 do 40 znaków. Urządzenie to umożliwia pracę z tekstem utrwalonym cyfrowo, a wewnętrzna pamięć gromadzenie dużych dawek informacji.
   Skaner i programy rozpoznające pismo drukowane umożliwiają niewidomym czytanie. Osoby niewidome mogą samodzielnie zapisać w komputerze teksy książek lub publikacji i odczytać je na monitorze brajlowskim, powiększając znaki na ekranie lub przy użyciu syntezatora mowy. Autolektor jest urządzeniem łączącym trzy procesy: skanowanie, rozpoznawanie pisma i syntezę mowy. Zaletą jest krótki czas przetwarzania informacji ze skanera na mowę syntetyczną, możliwość dostosowania prędkości, tonu i głośności mowy syntetycznej do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Inne pomoce i urządzenia:
   Podstawowymi przyrządami służącymi do pisania są tabliczka i rysik brajlowski oraz maszyny brajlowskie pozwalające na szybsze pisanie. Dodatkowo osoby z dysfunkcjami wzroku mają możliwość korzystania z tabliczek umożliwiających ręczne pisanie, tabliczek ułatwiających składanie podpisów. W codziennym funkcjonowaniu osobie niewidomej pomagają urządzenia z mową syntetyczną: zegarki mówiące, termometry, kompasy, wagi, ciśnieniomierze, kalkulatory.

Magdalena Budzyńska - Specjalista ds. rehabilitacji zawodowej

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 29.10.2020r.
Stronę odwiedzono 19869144, aktualnie przegląda ją 5 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON