Szanowni Państwo,


rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !

Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi

w godzinach od 7:30 do 15:30 w formie zdalnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:


81 534-82-90


534-032-029


533-485-990

oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Czy lekarz psychiatra i psycholog to jest to samo?

   Między tymi dwiema profesjami istnieje zasadnicza różnica. Niektórzy jednak utożsamiają te dwa zawody, szczególnie psychologowi przypisują zadania należące wyłącznie do psychiatry. Stąd prawdopodobnie powstaje niechęć i obawa przed skorzystaniem z porady psychologa. Człowiek zadaje sobie pytanie: "Co powie rodzina, znajomi? Co się stanie w przypadku, gdy psycholog stwierdzi, że coś ze mną nie tak?"
   Warto zatem wskazać różnice istniejące między psychiatrą a psychologiem. Psychiatra jest lekarzem, czyli osobą, która ukończyła studia medyczne i posiada ogólną wiedzę lekarską. Psychiatria jest natomiast wybraną po studiach dziedziną medycyny, specjalizacją. Psychiatra jest lekarzem, zajmuje się głównie diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Jako lekarz medycyny może stosować leczenie farmakologiczne, czyli przepisywać leki. Takiego uprawnienia nie posiada psycholog. Nie jest on lekarzem. Psycholog jest specjalistą o wykształceniu uniwersyteckim, zajmującym się również zjawiskami psychicznymi człowieka, jednak z innej strony. Nie wszyscy psychologowie specjalizują się w zaburzeniach i chorobach psychicznych ? często zajmują się takimi dziedzinami jak: psychologia pracy, psychologia społeczna, rozwojowa dzieci i młodzieży, psychologia kliniczna itp. Często psycholog podejmuje studia podyplomowe w zakresie konkretnej dziedziny psychologii, np. w zakresie psychoterapii. Psychoterapią może zajmować się także lekarz psychiatra. Obaj specjaliści, po przejściu odpowiednich szkoleń bądź studiów podyplomowych w tym zakresie, mogą zdobyć tytuł psychoterapeuty
   Pomimo istniejących różnic między dwiema profesjami, nie ma znaczenia, do kogo człowiek zwróci się o pomoc w przypadku podejrzenia zaburzeń psychicznych. W przypadku podejrzenia zaburzenia psychicznego, jeżeli osobą pierwszego kontaktu z pacjentem będzie psycholog, zaproponuje konsultację psychiatryczną i podjęcie leczenia. Jeżeli natomiast osobą pierwszego kontaktu z pacjentem będzie psychiatra, który zdiagnozuje chorobę, może odesłać pacjenta do psychologa (np. celem podjęcia przez pacjenta psychoterapii jako metody wspomagającej leczenie farmakologiczne). Skuteczność leczenia, w przypadku choroby psychicznej, zależy w ogromnej mierze od jednoczesnego stosowania przez pacjenta leczenia farmakologicznego oraz jego udziału w psychoterapii.

Monika Kieżum - Psycholog

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2020r.
Stronę odwiedzono 19123819, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON