Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !
Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi
w godzinach od 7:00 do 16:00 w formie zdalnej i stacjonarnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:
81 534-82-90 | 534-032-029 533-485-990
oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Jak wypełniać testy?

   Różne przedsiębiorstwa i firmy stosują rozmaite metody i techniki selekcji. Metodami, które wzbudzają wiele kontrowersji, są różnego rodzaju metody testowe, kwestionariusze, ankiety, inwentarze.
   W procesie rekrutacji pracodawcy najczęściej za pomocą metod testowych chcą w krótkim czasie wybrać osoby o określonych predyspozycjach niezbędnych na danym stanowisku pracy. W procesie rekrutacji wykorzystywane są różnego rodzaju testy. Można wyróżnić testy wiedzy i umiejętności, testy inteligencji, zdolności oraz osobowości. Wśród testów inteligencji można spotkać się zarówno z testami badającymi poziom inteligencji ogólnej, jak i z bardziej szczegółowymi, określającymi poziom poszczególnych zdolności składających się na inteligencję ogólną. Jednym z testów mierzących składową inteligencji ogólnej, tzw. inteligencję płynną jest Test Matryc Ravena. Jest testem niewerbalnym, tzn. że osoba badana pracuje wyłącznie na materiale spostrzeganym wzrokowo, zadania mają postać matrycy z "luką", którą badany ma uzupełnić, wybierając odpowiedni element spośród podanych sześciu lub ośmiu. Test ten określa przede wszystkim nasz wrodzony potencjał, nasze możliwości intelektualne. Bada zdolność skupienia uwagi i właściwego spostrzegania oraz umiejętność dokonywania analizy i syntezy danych spostrzeganych wzrokowo.
I tak można wymienić testy badające:

Spotykamy się również z różnymi testami badającymi nasze predyspozycje psychiczne
Mają zazwyczaj formę kwestionariuszy samooceny lub testu wyboru. W zależności od profilu stanowiska pracodawca może chcieć określić:

Oprócz testów psychologicznych spotykamy również wszelkiego rodzaju testy umiejętności i wiedzy, możemy spotkać się również z tzw. próbkami pracy, polegającymi na badaniu konkretnych umiejętności zawodowych, np. sprawności pracy na komputerze.
Na rynku istnieje wielka różnorodność testów, firmy posługują się także metodami opracowanymi specjalnie dla swoich potrzeb. Trudno przedstawić konkretne wskazówki na temat tego, jak prawidłowo wypełniać testy. Na pewno warto wypełniać testy uczciwie i rzetelnie - z dwóch powodów. Po pierwsze wiele testów ma wbudowane tzw. skale kłamstwa, psychologowie zauważyli, że większość badanych wykazuje nieświadomą tendencję do poprawy swojego wizerunku. Po drugie, lepiej dla nas, gdy jesteśmy "dopasowani do określonego rodzaju pracy", a nie podejmujemy - o ile oczywiście nie musimy - jakiejkolwiek pracy dla niej samej. Nie warto działać krótkowzrocznie, ponieważ po pierwszej euforii może przyjść czas znudzenia i rozczarowania.
Testy mają swoich zwolenników oraz zaciekłych przeciwników, co wynika zarówno z możliwości, jak i ograniczeń tych metod. Pozwalają one dokonać szybkiej analizy i selekcji dużej ilości kandydatów, jednak informacje z nich uzyskane są zwykle dość surowe. Pomimo popularności testów dla większości osób kontakt bezpośredni "twarzą w twarz" i rozmowa pozostają najbardziej wiarygodną metodą.

Ewa Gumberewicz - Psycholog 22.06.2006r

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 15.09.2020r.
Stronę odwiedzono 19676409, aktualnie przegląda ją 6 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON