Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !
Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi
w godzinach od 7:00 do 16:00 w formie zdalnej i stacjonarnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:
81 534-82-90 | 534-032-029 533-485-990
oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Czego w CV nie umieszczać? cz. 1

    Tytuł: Życiorys, Curriculum Vitae, CV
Nie należy umieszczać tego nagłówka, gdyż taka informacja przy pisaniu CV jest zbędna. Już na pierwszy rzut oka powinno być widać, że osoba przynosi swoje CV.

Dyspozycyjność:
Informacja dotycząca dyspozycyjności przyszłego pracownika jest zbędna. Każdy, kto szuka pracy powinien mieć na uwadze to, że może zostać poproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Jedynym uzasadnieniem podania takiej informacji jest fakt kończenia pracy nad innym projektem i konieczność określenia terminu, w którym jest się już do dyspozycji. Problem dyspozycyjności najlepiej jednak omówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli pracodawca zobaczy, że ma przed sobą odpowiedzialnego pracownika, który będzie dobrze wykonywał powierzane mu zadania, poczeka do momentu aż ten skończy wcześniejszą pracę. Jeśli jednak uzna, że ta osoba nie będzie odpowiednia na dane stanowisko pracy, a do tego jeszcze nie jest gotowa podjąć jej w oczekiwanej przez pracodawcę chwili, nie będzie już czekał na takiego pracownika.

Przyczyny odejścia z poprzedniej pracy:
Nie ma potrzeby tłumaczenia na piśmie, dlaczego pracownik zostawił poprzednią pracę. Temat taki zapewne pojawi się na rozmowie kwalifikacyjnej, nie ma więc sensu, by przedwcześnie tłumaczyć się z tego na piśmie, gdyż może to mieć swoje negatywne konsekwencje w postaci nie dopuszczenia potencjalnego pracownika do rozmowy kwalifikacyjnej.

Referencje:
Umieszczanie listy referencji w CV nie jest potrzebne. Większość pracodawców zakłada, że referencje i tak są dostępne w każdym momencie. Wystarczy tylko telefon potencjalnego pracodawcy do miejsca, gdzie osoba wcześniej pracowała. Warto jest pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Czasami zdarzają się sytuacje, że osoba pracowała w poprzednim miejscu pod innym nazwiskiem, bo np. dopiero po rezygnacji z pracy wyszła za mąż. Warto więc zawiadomić potencjalnego pracodawcę, że wcześniej pracowała pod innym nazwiskiem.

Kontakt do byłych pracodawców:
Złym pomysłem jest także podawanie kontaktów do byłych pracodawców. Warto jest gromadzić referencje, by wtedy, gdy potencjalny pracodawca zechce je zobaczyć móc je udostępniać, ale nie powinno się dołączać pliku referencji do każdego CV.

Wynagrodzenie:
Nie powinno się również umieszczać w CV wysokości wynagrodzenia, jakie chce się otrzymywać. Nie piszemy także o wysokości zarobków w poprzedniej pracy. Zbyt wysoka lub zbyt niska stawka może nas już na wstępie przekreślić. Jeśli CV będzie dobrze napisane na pewno doprowadzi nas do rozmowy kwalifikacyjnej, na której problem wysokości wynagrodzenia będzie poruszany.

Skróty:
Należy unikać wszelkich skrótów, gdyż to, co nam może się wydawać zrozumiałe, wcale nie musi takie być w oczach pracodawcy. Jedyne skróty, które można stosować, to te określające tytuły naukowe oraz skróty stosowane przez pocztę.
Żargon:
Pisząc wszystkie teksty powinniśmy uważać na język, jakim posługujemy się przy ich tworzeniu, jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy taki tekst staje się naszą wizytówką i może zaważyć na otrzymaniu pracy. Życiorys musi być czytelny dla wielu różnych osób, bardzo ważne jest więc to, by był napisany w sposób jasny, zwięzły i komunikatywny.
Trzeba jednak zaznaczyć, że w środowisku związanym z rynkiem nowoczesnych technologii unikanie żargonu jest nie tylko niemożliwe, ale wręcz nienaturalne.

Tabele i wykresy:
W CV nie ma miejsca na tabele i wykresy, bardzo często uniemożliwiają one czytelność dokumentu.

Źródło:
M. Yale, Pisanie CV w praktyce, Gliwice 2005.

Specjalista ds. rozwoju zawodowego- Magdalena Mazur

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 15.09.2020r.
Stronę odwiedzono 19691059, aktualnie przegląda ją 6 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON