1 procent
zobacz >>>

Nauka w Laskach.

   Pewnego dnia na drodze z akademika na przystanek spotkałam młodego, uśmiechniętego chłopaka, który nie widział. Młodzieniec miał w ręku białą laskę, którą delikatnie badał grunt, poznawał przeszkody, uczył się na pamięć ilości kroków. Gdy go spotkałam tydzień później chłopak był już bardziej pewien, znał okolicę i gdy inni studenci, niczym żółwie, wracali zmęczeni po zajęciach, ten młodzieniec wymijał wszystkich i z niebywałą odwagą i radością wymachiwał białą laską. Podziwiałam tego chłopaka za to, że mimo swojej niepełnosprawności potrafił wyjechać do innego miasta, podjął studia i miał w sobie tyle energii i chęci do życia, jakiej pozazdrościć mogłaby mu niejedna osoba. Zastanawiałam się, gdzie zdobył te wszystkie umiejętności, gdzie się wychował, gdzie uczył. Gdy go o to zapytałam, okazało się, że w Laskach.
   Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach posiada uprawnienia szkół publicznych. Przyjmowane są tutaj dzieci i młodzież z umiarkowanym, oraz znacznym stopniem niepełnosprawności z tytułu utraty wzroku. Przyjmowane są tutaj już dzieci najmłodsze. Przygotowane są specjalne sale dostosowane do pracy z niepełnosprawnym dzieckiem, a także pomieszczenia mieszkalne dla ich opiekunów i rodziców. W przedszkolu obowiązuje taki sam program wychowania przedszkolnego, jak dla dzieci, które widzą, choć dodatkowo prowadzone są tutaj różne zajęcia wzbogacające, które już od najmłodszych lat przygotowują dziecko do życia w społeczeństwie.
   Prowadzone są także dwie szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa i Szkoła Podstawowa Specjalna. Przedmiotami, które obowiązują już od początku nauczania są informatyka i język angielski. Prowadzona jest tutaj nauka orientacji i różne działania rehabilitacyjne w tym hipnoterapia, czy pływanie. Uczniowie, którzy nie widzą pracują techniką dotykową, natomiast słabowidzący techniką wzrokową, lub dotykowo-wzrokową. Uczniowie biorą udział w zajęciach orientacji w przestrzeni, rehabilitacji ruchowej i muzykoterapii, terapii logopedycznej, terapii psychologicznej, terapii widzenia.
   W Laskach znajdują się także dwa gimnazja, do których przyjmowani są uczniowie, którzy zakończyli poprzedni etap edukacji, a także szkoły ponadgimnazjalnej. Uczniowie mogą kontynuować naukę w dwóch szkołach zawodowych. Uczniowie mają do dyspozycji pracownie, które umożliwiają ich wszechstronny rozwój: tkacką, dziewiarską, metalu, drewna, wikliniarska, introligatorską, szczotkarską, ceramiczną oraz dwóch technikach: Technikum Masażu oraz Technikum dla Niewidomych. Nauka masażu trwa cztery lata. Uczniowie mają także możliwość odbycia praktyk w poradniach rehabilitacyjnych i szpitalach. Nauka może być także kontynuowana w Liceum Ogólnokształcącym. Warto jest także dodać, że do dyspozycji uczniów jest także sala multimedialna i studio nagrań.
   Ta bogata oferta edukacyjna zachęca wielu rodziców i ich pociechy do odwiedzania Lasek i podejmowania tam edukacji. W czerwcu 2007 r. naukę ukończyło 28 uczniów, natomiast obecnie w ośrodku kształci się ponad 300 wychowanków.

Bibliografia: "Biuletyn Centrum Promocji i Kariery Zawodowej Osób Dysfunkcją Wzroku" 2007, nr. 2

Magdalena Mazur - Specjalista ds. rozwoju zawodowego 03.08.2006r

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 15.11.2019r.
Stronę odwiedzono 18221406, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON