Logo EFS
Plakat promocyjny

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf


Regulaminy projektów PFRON

1 procent
zobacz >>>

Wymiary osobowości a preferencje zawodowe (cz.2)

   Operując pięcioma wymiarami osobowości można opisywać osoby poszukujące pracy posługując się natężeniem poszczególnych cech i całą ich konfiguracją.
   Adaptacja na stanowisku pracy wymaga nie tylko wyuczonych zdolności i kompetencji, ale również zależna jest od predyspozycji osobowościowych. Oprócz pewnych uniwersalnych cech gwarantujących dobre przystosowanie w każdej pracy, są takie, które wróżą dobre funkcjonowanie w jednym zawodzie, a poważnie utrudniają w innym.
   Wysokie natężenie ekstrawersji rokuje dobre funkcjonowanie na stanowiskach wymagających kontaktów z ludźmi. W pracy handlowca i z wiązanej z obsługą klienta wskazany będzie również pewien poziom ugodowości. W pracy wymagającej negocjacji większe powodzenie wróży niższa ugodowość w połączeniu z niższym poziomem neurotyczności. Podobny układ cech jest istotny na stanowiskach kierowniczych, na których bardzo istotna jest odporność na stres i łatwość podejmowania decyzji.
   Introwersja jest cechą predysponującą do pracy indywidualnej. Badania wskazują, że introwertycy uczą się szybciej. Osoby introwertywne z wysokimi zdolnościami intelektualnymi często podejmują pracę naukową. Sprawdzają się również w zawodach wymagających pracy z danymi. Do precyzyjnych prac wysoce pożądany jest niski poziom neurotyczności i wysoka sumienność. Wydaje się, że ostatnia cecha powinna charakteryzować osobę wykonująca każdą pracę, jednak są zawody, w których dużo ważniejsza jest otwartość na doświadczenia. W pracy pomocowej, gdzie ważna jest empatia i umiejętność wczucia się w sytuację innych osób, wraz cecha ta w połączeniu z ugodowością ułatwia podmiotowe podejście i spojrzenie na innych z dużą dozą tolerancji odmienności wartości i sytuacji życiowej. Podobnie w zawodach artystycznych. Otwartość na doświadczenia jest cechą bardzo pomocną przy pracy wymagającej kreatywnego myślenia i rozwiązywani problemów. Osoby takie sprawdzają się w branży reklamowej, ale również technicznej i finansowej w sytuacjach wymagających nowego spojrzenia i wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
   Niska otwartość na doświadczenia i wysoka sumienność predysponują do pracy według ściśle określonych procedur. Pracownik z takim układem cech będzie bardzo rzetelnie wykonywał swoje obowiązki, ale nie można spodziewać się po nim inwencji i samodzielnego podejmowania decyzji w nowych sytuacjach.
   Bogactwo osobowości polega na tym, że ludzie różnią się pod kątem poszczególnych cech. Przekłada się to na różny sposób realizacji potrzeb w kontaktach z ludźmi, sferze osobistej i zawodowej. Dobry dobór pracownika do rodzaju wykonywanego zawodu i stanowiska pracy to nie tylko efektywność dla pracodawcy, ale również większa satysfakcja dla pracownika.

Marcin Młynarczyk - Doradca zawodowy

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 26.08.2021r.
Stronę odwiedzono 20831293, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON