Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

Szanowni Państwo,

W dniach od 30.10.2020 do 02.11.2020 włącznie
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi będzie zamknięta.
Jednocześnie będziemy w tych dniach do Państwa dyspozycji pod adresem poczty elektronicznej praca@ffm.pl


Zespół Agencji Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi1 procent
zobacz >>>

Agencja Zatrudnienia dla Osób Niepełnosprawnych pomaga pracownikom i pracodawcom.

   Lepsi od pełnosprawnych a leniwych

   Osobom niepełnosprawnym nie jest łatwo znaleźć pracę. Przedsiębiorcy obawiają się zatrudniania takich pracowników. A nie ma czego. Firmy mogą korzystać nie tylko z ich sumiennej pracy, ale także z dotacji przyznawanych na pracę z niepełnosprawnymi.
   Piotrek Płudowski niczym szczególnym nie wyróżnia się w pięcioosobowym zespole doczyszczającym drewniane elementy okien w lubelskiej firmie BAAS. Sumiennie wykonuje swoją pracę. Dopiero, kiedy chce się czegoś więcej dowiedzieć, to pisze na kartce albo na migi przekazuje kolegom prośbę. - Pracuje tak samo jak każdy z nas. Nie obija się. Nie ma żadnego problemu z porozumiewaniem się. Zawsze pokaże ręką. Wystarczy tylko spojrzeć - mówi Agnieszka Paprocka, która pracuje w zespole razem z Piotrkiem.
Młody, wysoki 30-letni mężczyzna od dwóch lat poszukiwał pracy. Wcześniej był zatrudniony w jednej z lubelskich firm, ale ona upadła. - Trudno było znaleźć pracę. Mimo że z wykształcenia jestem stolarzem - pisze na kartce Piotrek. - Tutaj pracuję od maja. Na dwie zmiany. Jestem bardzo z tego zadowolony.
   Zadowoleni z pracy Piotrka są też pracodawcy. - Chłopak jest spokojny i sumienny. Został zaakceptowany przez innych pracowników. Nie mam do niego żadnych uwag - zauważa Juliusz Barański, szef firmy BAAS, zajmującej się produkcja okien drewnianych.
   Firma zatrudnia trzech niepełnosprawnych mężczyzn. Najkrócej - bo od czerwca pracuje Mariusz Krzysia, który ma niedosłuch. Też miał kłopoty ze znalezieniem pracy. - Czasami dorabiałem coś prywatnie. Jednak trudno jest tak żyć - mówi Mariusz. - Pracę pomogła mi znaleźć Agencja Zatrudnienia dla Osób Niepełnosprawnych.
   Przedstawiciele agencji dotarli także do szefa firmy BAAS w poszukiwaniu pracy dla swoich podopiecznych. - Wcześniej próbowałem uzyskać informacje o możliwościach zatrudnienia takich osób w różnych urzędach. Nic z tego nie wyszło - dodaje Barański. - Uważam, że lepiej im pomóc niż współczuć.
   Szef BAASA jest zadowolony ze swoich nowych pracowników, zwłaszcza, że jak mówi, są bardzo pracowici. - Korzyść z nich większa niż z pełnosprawnych, a niepracowitych. Ich zarobki nie odbiegają od zarobków osób pełnosprawnych. Tyle ile wypracują, tyle dostają - mówi Barański.

   Oszczędność dla pracodawcy
   Co miesiąc firmy zatrudniające więcej niż 25 pracowników musza płacić składki na PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Są z tego zwolnieni, kiedy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 6 i więcej procent. - W zakładzie pracują 74 osoby. Gdyby wszystkie były pełnosprawne to nasze składki wynosiłyby 5 tys. zł. Kiedy mamy 3 osoby niepełnosprawne oszczędzamy 3 tys. zł - zauważa Anna Smolińska-Baran z BAAS.
   - Firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne mogą skorzystać także z innych dotacji. Na przykład na stworzenia stanowiska pracy dla takiego pracownika - powiedział na spotkaniu z prywatnymi pracodawcami Marek Stępniak, wiceprezes zarządu Fundacji Fuga Mundi.
   - Na razie tym się nie interesowałem. Ale skorzystam - dodaje Barański - Może wtedy zatrudnię jeszcze jakąś osobę.
   Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą liczyć na dofinansowanie składek na ubezpieczenie społeczne, dofinansowanie wynagrodzeń takich pracowników, wsparcie finansowe przy przystosowaniu stanowiska pracy oraz zwrot kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu (asystentom).

   Agencja pomoże
   Agencja Zatrudnienia dla Osób Niepełnosprawnych funkcjonująca przy Fundacji Fuga Mundi ma już swoje osiągnięcia. - W bazie mamy ponad 500 osób poszukujących pracy. Spośród 205 osób, które skierowaliśmy na rozmowy rekrutacyjne do pracodawców, ok. 50 już pracuje - mówi Agnieszka Chmielewska, z agencji. - Udzielamy porad prawnych, szukamy miejsc pracy, prowadzimy poradnictwo rehabilitacyjne. Zaś samych pracodawców informujemy o pracownikach.
   Agencja działa w ramach projektu unijnego "Mapa drogowa do pracy", który realizowany jest przez Fundację Fuga Mundi. Jej usługi, co jest bardzo ważne, realizowane są bezpłatnie.

Urszula Kieller - Dziennik Wschodni, 6 lipca 2006 r.

   Jakie korzyści dla firmy?
Radzi Łukasz Regner, prawnik Agencji Zatrudnienia dla Osób Niepełnosprawnych.

   Firmy decydujące się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych mogą skorzystać z licznych dofinansowań. Należą do nich:
   - Dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Jego wysokość uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności pracownika. Można uzyskać od ok. 250 zł do ponad 1 tys. zł. Wnioski należy składać w Oddziale Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób    Niepełnosprawnych mieszczącym się przy ul. Tetmajera w Lublinie.
   - Zwolnienie z części składek na ubezpieczenie społeczne. Część składki jest wówczas pokrywana ze środków publicznych.
   - Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Na przykład, kiedy porusza się ona na wózku, zwrócony może zostać koszt wykonania podjazdu. Wnioski należy składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie lub w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie.
   - Zwrot części wynagrodzenia osobie pomagającej pracownikowi niepełnosprawnemu. Wnioski należy składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie lub w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie.
   - Zwrot kosztów szkolenia zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Wnioski należy składać w Miejskim lub Powiatowym Urzędzie Pracy.
   W firmach zatrudniających więcej niż 25 osób, żeby skorzystać z powyższych dofinansowań, należy spełnić warunek, aby co najmniej 6 proc. załogi stanowiły osoby niepełnosprawne. Mniejsze zakłady nie muszą spełniać tego wymogu, żeby korzystać z dofinansowań. Ponadto, firmy w których pracuje ponad 25 osób i osiągają 6-proc. Próg zatrudnienia osób niepełnosprawnych zwolnione są z obowiązkowych składek na rzecz PFRON. Jeśli zatrudnienie niepełnosprawnych jest mniejsze niż 6 proc., stawki opłat są proporcjonalnie mniejsze. Wsparcie finansowe przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych jest oferowane również w ramach programu wyrównywania różnic między regionami, który realizowany jest prze PFRON. Wnioski w sprawie programu należy składać w urzędach marszałkowskich lub w starostwach.


   Agnieszka Chmielewska - Pośrednik Pracy z Agencji Zatrudnienia dla Osób Niepełnosprawnych:
   Najważniejszym naszym celem jest pomoc osobom niepełnosprawnym na rynku pracy w województwie lubelskim. W jednym miejscu, u nas, można uzyskać porady psychologa, prawnika, pośrednika pracy, specjalisty do spraw rehabilitacji zawodowej i specjalisty z zakresu rozwoju zawodowego. Realizujemy to wszystko w ramach programu "Mapa drogowa do pracy" finansowanego z funduszy unijnych. Mamy nadzieje, że nasze działania przyczynia się do zwiększenia zdolności i umiejętności poruszania się osób niepełnosprawnych na rynku pracy, a sami przedsiębiorcy przychylniejszym okiem spojrzą na takich pracowników.

Gdzie szukać Agencji Zatrudnienia dla Osób Niepełnosprawnych:
- zadzwoń: (81) 534 82 90
- odwiedź: www.ffm.pl/praca
- napisz: praca@ffm.pl
- przyjdź: Lublin, ul. Hempla 5 (budynek Bigmar, II piętro)

Dziennik Wschodni, 06 lipiec 2006 r.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 29.10.2020r.
Stronę odwiedzono 19869140, aktualnie przegląda ją 8 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON