Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

Szanowni Państwo,

W dniach od 30.10.2020 do 02.11.2020 włącznie
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi będzie zamknięta.
Jednocześnie będziemy w tych dniach do Państwa dyspozycji pod adresem poczty elektronicznej praca@ffm.pl


Zespół Agencji Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi1 procent
zobacz >>>

Zatrudnienie. Większość Polaków uważa, że osoba niepełnosprawna to...

   Dobry Pracownik

   Zmienia się obraz niepełnosprawnych w Polsce. Już nie są postrzegani jako Ci, którzy walczą z wysokimi krawężnikami i brakiem podjazdów. Niepełnosprawny - pełnosprawny w pracy jak głosi hasło kampanii społecznej.

   Blisko 90 proc. osób, które wzięły udział w ankiecie przeprowadzonej przez portal internetowy Pracuj.pl uważa, że niepełnosprawny jest równie wydajnym pracownikiem co osoba sprawna.
   Mimo wszystko, bezrobocie wśród niepełnosprawnych wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. W 2005 roku wyniosło 19,3 proc. Dlaczego tak się dzieje? Z jednej strony brakuje ofert dl niepełnosprawnych, choć z tytułu ich zatrudnienia przysługują liczne ulgi i dofinansowania. Z drugiej jest marazm samych niepełnosprawnych, którzy zamykają się w domach i na własną rękę nie szukają pracy.

   Pracownik czy kierownik?
   Tylko co trzecia osoba (31 proc.), która wzięła udział w ankiecie portalu Pracuj.pl deklaruje, że kiedykolwiek pracowała z osobą niepełnosprawną. Jednocześnie aż 97 proc. badanych nie miałoby nic przeciwko temu, gdyby w ich firmie pracowały osoby niepełnosprawne.
Z opinii osób pracujących z niepełnosprawnymi wynika, że zajmowały one przede wszystkim stanowiska szeregowe - twierdzi tak 68 proc. tylko 1 na 10 osób pracowała z osobą niepełnosprawną zajmującą stanowisko kierownicze, choć 65 proc. ankietowanych uważa, że niepełnosprawni mogliby je zajmować.

   Zależy im na pracy.
   Ponad 80 proc. Ankietowanych jest zdania, że niepełnosprawni nie mają lub raczej nie mają trudności z wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych. Przekonanie jest silniejsze wśród osób, które pracowały już z niepełnosprawnymi - uważa tak aż 86 proc. z nich.
   Jeszcze więcej, bo blisko 90 proc. ankietowanych, nie zgadza się ze stwierdzeniem, że osoby niepełnosprawne są mniej wydajnymi pracownikami.
Ponad 75 proc. uczestników ankiety zgadza się ze stwierdzeniem, że niepełnosprawnym bardziej niż osobom sprawnym zależy na utrzymaniu pracy, a 65 proc. uważa, że niepełnosprawni są bardziej sumiennymi pracownikami.

   Korzyści dla zakładu pracy.
   Osoby niepełnosprawne w większości postrzegane są jako bezkonfliktowe i nie sprawiające problemów. Tylko 3 proc. ankietowanych uważa, że są one bardziej konfliktowe niż sprawni współpracownicy, a jeszcze mniej (2,5 proc.) twierdzi, że stwarzają problemy.
   Zdaniem większości ankietowanych, niepełnosprawni nie stanowią również obciążenia dla przedsiębiorstwa - twierdzi tak tylko 5 na 100 uczestników ankiety. Aż 80 proc. uważa natomiast, że zatrudnienie niepełnosprawnych jest korzystne dla zakładu pracy. Większą świadomość korzyści związanych z obecnością niepełnosprawnych w firmie mają osoby, które już z nimi współpracowały.
   W ankiecie znalazło się również pytanie o to, czy jej uczestnicy czują się skrępowani w obecności osoby niepełnosprawnej. Aż 88 proc. stwierdziło, że nie, a 6 proc. Wskazało na odpowiedź "raczej tak".
Na podstawie ankiety przeprowadzonej przez portal Pracuj.pl

Małgorzata Mazurek - Dziennik Wschodni, 20.11.06 r.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 29.10.2020r.
Stronę odwiedzono 19869248, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON