Logo EFS
Plakat promocyjny

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf


Regulaminy projektów PFRON

1 procent
zobacz >>>

Salezjański Wolontariat Misyjny

   W wielu zakątkach świata żyją ludzie potrzebujący naszej pomocy. Bardzo często warunki ich bytowania dotykają skrajnej nędzy. Domki zbite z dykty i kryte liśćmi, brak wody i pożywienia, przepełnione szkoły, gdzie na jedno dziecko przypada niewielki kawałek kredki. W takich warunkach żyją całe rodziny. Każdy dzień to walka o coś do zjedzenia. Nigdy nie wiadomo, czy dzień, który nadszedł nie będzie tym ostatnim. Z myślą o takich ludziach powstał Salezjański Wolontariat Misyjny.
   Wszystko zaczęło się w 1997 r., gdy na pielgrzymkę do Częstochowy przybyła grupa młodych ludzi na czele z Krzysztofem Niżniakiem i Sławomirem Bartodziejem, Salezjanami pracującymi na co dzień w odległych krajach afrykańskich. Zapał, z którym opowiadali o swoich zmaganiach z trudnościami tamtejszego życia zainspirował młodych ludzi prowadzonych przez ks. Andrzeja Polichta do utworzenia Koła Misyjnego przy parafii św. Stanisława Kostki w krakowskich Dębnikach. W ten sposób zaczęła się przygoda, która trwa do dnia dzisiejszego. Pierwsze lata działalności koła to nieustanne przygotowania, poznawanie kultury kraju, szukanie sponsorów. W 1999 r. Salezjański Wolontariat Misyjny zarejestrowany został jako stowarzyszenie, a na przełomie 1999 i 2000 r. do Ugandy i Kenii wyjechali pierwsi wolontariusze.
   Od tamtego momentu minęło sporo pracowitych lat. Działalność stowarzyszenia kwitnie. Z zagranicznych misji wróciło już 140 wolontariuszy, wśród których znaleźli się ludzie w różnym wieku i z różnym wykształceniem: pedagodzy, pielęgniarki, inżynierowie. Wolontariusze wzięli udział w ponad 60 projektach zagranicznych w 13 krajach: Etiopii, Ghanie, Kenii, Malawi, Sierra Leone, Tanzanii, Ugandzie, Zambii, Zimbabwe, Peru, Litwie, Rosji, Ukrainie. Głównym celem działania stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju społecznego w krajach, do których jeżdżą wolontariusze, co odbywa się głównie przez zajęcia z dziećmi i młodzieżą.
   Bardzo ważna jest także zmiana świadomości społecznej w Polsce, co odbywa się poprzez edukację globalną, aktywnie realizowaną na terenie całego kraju: wykłady, kampanie informacyjne i świadomościowe, wystawy, imprezy kulturalne, warsztaty i seminaria skierowane głównie do dzieci i młodzieży. Od kilku lat prowadzony jest także program edukacji rozwojowej w szkołach, organizowany Tydzień Edukacji Globalnej, powstała również wystawa "Czas Pomóc Innym", promująca Milenijne Cele Rozwoju, a w maju 2007 roku otwarto w Krakowie pierwszą Wioskę Afrykańską. By tworzyć pomost pomiędzy światem ubogiego Południa i bogatej Północy, prowadzony jest również program Adopcji Miłości, organizujący stypendia naukowe dla obcokrajowców, a także wiele imprez kulturalnych, które przybliżają Polakom piękno i bogactwo afrykańskiej czy latynoskiej kultury. Dzięki tym projektom wiele młodych ludzi w naszych krajach dowiedziało się o dramatycznej sytuacji swoich rówieśników z afrykańskich krajów i mogło podzielić się z nimi tym, czym mogli, by choć w małej części przyczynić się do polepszenia ich warunków życia.

Żródło: www.swm.pl

Magdalena Mazur - Koordynator zatrudnionych wolontariuszy.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 26.08.2021r.
Stronę odwiedzono 20830914, aktualnie przegląda ją 8 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON