Logo EFS
Plakat promocyjny

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf


Regulaminy projektów PFRON

1 procent
zobacz >>>

Adopcja serca, cz. 1

   W krajach afrykańskich każdego dnia z powodu głodu, zaniedbania i nędzy umiera duża liczba dzieci. Tym, którzy na co dzień mają co jeść, mają dach nad głową, przyjaciół i dobrą pracę, nieraz ciężko sobie wyobrazić, że na tym samym świecie żyją ludzie, którzy nie mają zaspokajanych najbardziej fundamentalnych potrzeb, którzy nie mają warunków do tego, by godnie i bezpiecznie żyć. Każdego dnia bogate kraje wyrzucają na śmietnik tony żywności, która zbywa bogatym obywatelom, a która mogłaby zostać przekazana na rzecz osób, które często po kilka dni nie mają nic do jedzenia. Z myślą o takich dzieciach powstał program "Adopcja serca".

   Program ten polega na systematycznym lub jednorazowym wpłaceniu kwoty, która posłuży na zakup żywności lub innych środków niezbędnych do utrzymania konkretnemu dziecku, lub dziecku anonimowemu. Pomoc taka może przebiegać w czterech formach:

  1. opłacenie szkoły podstawowej,
  2. opłacenie szkoły średniej,
  3. opłacenie szkoły życia,
  4. dożywianie.

   Sytuacja w wielu krajach afrykańskich jest tragiczna. Jednym z nich jest Rwanda. W 1990 r. w tym kraju wybuchła wojna, która pochłonęła wiele istnień ludzkich. Sytuacja tamtejszych dzieci była tragiczna jeszcze przez wybuchem wojny, a podczas jej trwania stała się wręcz katastrofalna. Wiele maluchów w wieku 12-13 lat przejmuje funkcję głowy rodziny opiekując się młodszym rodzeństwem, dzieci zajmują się uprawą roli, zdobywają pożywienie lub wodę. Nie ma warunków na to, by podejmować naukę. Rwanda jest bardzo ubogim krajem, w związku z tym nauka jest płatna. Rodzin nie stać na codzienny posiłek nie mówiąc już o opłaceniu szkoły. Kredka, czy zeszyt to w wielu przypadkach nieosiągalne marzenie. Wielu z mieszkańców Rwandy pozostaje w związku z tym analfabetami, nie potrafią czytać ani pisać, a przez to nie stwarzają sobie godnego startu w dorosłe życie, ani nie poprawiają sytuacji bytowej. Dziewczynki często zaczynają uprawiać prostytucję, przez co stają się narażone na różne choroby, zwłaszcza AIDS. Chłopcy stają się członkami gangów, mieszkają na ulicy, a ich głównym zajęciem stają się kradzieże i rozboje. Takich krajów jak Rwanda jest w Afryce wiele więcej, a sytuacja ich mieszkańców jest bardzo podobna. Z myślą o tych dzieciach powstał program adopcyjny.

   Szkoła podstawowa i średnia - Aby umożliwić dzieciom uczęszczanie do szkoły, a także opiekę lekarską, która również pozostaje w Afryce bardzo zaniedbana, powstał pomysł wpierania konkretnych dzieci opieką mecenasów z innych krajów. Idea programu zrodziła się z rozmów, jakie prowadził ośrodek lubelski MAITRI z Siostrą Mirosławą Leszkowską ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów pracującą w Demokratycznej Republice Konga na temat zmian, jakie zachodzą w społecznościach afrykańskich i nowych formach pomocy. Osoba, która podejmuje się działań opiekuńczych wypełnia kwestionariusz adopcyjny i obejmuje wsparciem finansowym dowolne dziecko przez cały jego okres edukacji. Osoba taka wpłaca pewną kwotę pieniędzy, która przeznaczana jest na naukę i opiekę zdrowotną. Wsparcie takie nie musi dotyczyć ogromnych kwot, lecz adresowane jest do osób, które są w stanie wygospodarować 20 zł miesięcznie. Tak niewielka suma może w sposób diametralny zmienić życie afrykańskiego dziecka i przyczynić się do tego, by afrykański malec nauczył się czytać, pisać i liczyć a przez to zwiększał swoją świadomość i miał lepszy start w dorosłe życie.

Źródło: www.maitri.pl

Magdalena Mazur - Koordynator zatrudnionych wolontariuszy.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 26.08.2021r.
Stronę odwiedzono 20831170, aktualnie przegląda ją 8 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON