Logo EFS
Plakat promocyjny

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf


Regulaminy projektów PFRON

1 procent
zobacz >>>

Rozmowa kwalifikacyjna z wolontariuszem

   Pierwszym i bardzo ważnym momentem kontaktu potencjalnego wolontariusza z organizacją, dla której pragnie świadczyć pomoc jest wstępna rozmowa przeprowadzona z pracownikiem, którym jest najczęściej koordynator wolontariuszy. Na rozmowie kwalifikacyjnej, bo tak należy ją nazwać, dochodzi do konfrontacji dwóch stron - osoby, która chce wnieść swój zapał i potencjał do organizacji oraz człowieka reprezentującego tą organizację. Bardzo ważne jest, aby obie strony mogły sprecyzować swoje oczekiwania, tzn. czego oczekują wzajemnie od siebie oraz co mogą sobie zaoferować. Zadaniem osoby przyjmującej wolontariusza jest zapoznanie go z charakterem działalności organizacji oraz z obowiązkami, jakie będzie on wykonywał. Im dokładniej zostanie ustalony plan pracy dla wolontariusza tym mniej rozczarowań może przynieść wykonywana przez niego praca.
   Trzeba pamiętać, że nie każda osoba oferująca świadczenie pomocy będzie spełniała oczekiwania organizacji przyjmującej. Dlatego ważne jest aby zadawać konkretne pytania osobie chcącej podjąć pracę wolontariusza, np. dlaczego jesteś zainteresowany pracą w naszej organizacji?, czy pracowałeś wcześniej jako wolontariusz?, czy występują jakieś bariery, które utrudniłyby wykonywanie przez ciebie powierzonych obowiązków (praca, nauka, stan zdrowia)? Tego typu pytania pomagają odkryć prawdziwe motywacje do podjęcia wolontariatu, jakie kierują osobą, chcącą pracować jako wolontariusz. Należy wysłuchać także oczekiwań zgłaszanych przez samego zainteresowanego świadczeniem pomocy. Może on mieć obawy związane z tym czy poradzi sobie z wykonywaniem obowiązków oraz nie wiedzieć jak dużo czasu musi poświęcić na ich wypełnienie.    Przyszłego wolontariusza może interesować to czy w razie problemów będzie mógł zwrócić się do konkretnej osoby po pomoc. Tego rodzaju wątpliwości powinny być rozwiązane przed rozpoczęciem wolontariatu, aby obie strony mogły uniknąć później wzajemnych pretensji i rozczarowań.
   Rozmowa kwalifikacyjna z przyszłym wolontariuszem nie różni się zasadniczo od rozmowy przeprowadzanej z potencjalnym przyszłym pracownikiem etatowym. Według Małgorzaty Ochman i Pawła Jordana autorów publikacji "Jak pracować z wolontariuszami?" najważniejszym elementem takiej rozmowy powinno być określenie wzajemnych zobowiązań obu stron, zarówno organizacji, która przyjmuje do siebie pełnoprawnego członka, jak i ze strony wolontariusza, który będzie przestrzegał norm i zasad obowiązujących w danej organizacji.


Katarzyna Pecyna - Koordynator zatrudnionych wolontariuszy 17.08.2006r

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 26.08.2021r.
Stronę odwiedzono 20831283, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON