Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !
Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi
w godzinach od 7:00 do 16:00 w formie zdalnej i stacjonarnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:
81 534-82-90 | 534-032-029 533-485-990
oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

By być dobrym jak chleb - o Bractwie Miłosierdzia im. św. Brata Alberta

   Łatwo jest żyć, gdy posiada się dach nad głową, kochającą rodzinę, dobrą pracę, gdy każdego dnia spożywa się ciepły posiłek. Gdy za oknem zawierucha, miło jest wypić ciepłą herbatkę i poczytać książkę. Niestety wiele osób pozbawionych jest tych elementarnych dobrodziejstw. Najgorzej jest zimą, gdy wszędzie mroźno i mokro, gdy wyziębiony organizm zapada na infekcje i choroby. Nie da się wówczas żyć w domkach z tektury czy opuszczonych, nieogrzewanych suterynach, bez wody i prądu. Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta powstało z myślą o takich właśnie ludziach.

   Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta zaczęło działać w 1983 r. Do 1986 r. zajmowało się głównie gromadzeniem i rozdzielaniem odzieży, obuwia, żywności i lekarstw wśród bezdomnych oraz przygotowaniem do otwarcia kuchni i Ośrodka Młodzieżowego. W 1986 r. rozpoczęło swoją działalność prowadzone przez siostry albertynki schronisko św. Brata Alberta dla bezdomnych kobiet w Bychawie. Z jego usług do końca 1990 r. skorzystały 234 kobiety w wieku 18-90 lat. Były to często kobiety schorowane, odrzucone przez rodziny i zapomniane przez najbliższe otoczenie.

   Mężczyźni dotknięci alkoholizmem byli kierowani przez Zarząd Towarzystwa na leczenie odwykowe w Lublinie i Lubartowie. Jeśli nie mieli domu, po leczeniu trafiali do schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Chełmie.

    Przełomowym momentem w dobroczynnej działalności Koła Lubelskiego Towarzystwa Pomocy im. A. Chmielowskiego było zorganizowanie kuchni w budynku przy ul. Zielonej 3, który udostępniła Towarzystwu Kuria Lubelska. Ilość bezpłatnych posiłków wydawanych przez kuchnię systematycznie wzrastała: w 1988 r. wydawano dziennie 200 obiadów, w 1991- już 600. Część posiłków roznoszono potrzebującym do domów.

   Towarzystwo starało się nie tylko udzielać pomocy materialnej, ale także resocjalizowało swoich podopiecznych poprzez leczenie, pracę oraz włączenie w ruchy religijne, takie jak: Bractwo Trzeźwości im. Brata Alberta i św. Maksymiliana Kolbego. Rozwojowi duchowemu bezdomnych miały sprzyjać: spowiedź święta, rekolekcje i pielgrzymki do znanych sanktuariów w kraju i za granicą. Wielkim wydarzeniem religijnym była pielgrzymka piesza do Wilna w dniach 8-27 lipca 1990 r.- pierwsza po drugiej wojnie światowej pielgrzymka na tej trasie. Pielgrzymi przekazali w darze Ostrej Bramie kopię obrazu Matki Boskiej Płaczącej. Kopia obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej powróciła do Lublina i została umieszczona w Kościele św. Jozafata przy ul. Zielonej 3 jako pamiątka pierwszej powojennej pielgrzymki do Wilna.

    Koło Lubelskie opuściło struktury Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta w 1991 roku. Na Walnym Zebraniu podjęto uchwałę o usamodzielnieniu się i utworzeniu w miejsce Koła Lubelskiego - Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta.

    Otwarcie schroniska dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Dolnej Panny Marii 32 w Lublinie było kolejnym, ważnym etapem w historii Bractwa. Budynek na schronisko otrzymano od władz miejskich w 1992 roku. Wszystkie pomieszczenia zostały odrestaurowane przez mieszkańców schroniska.

    W pomieszczeniach Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta na ul. Zielonej od 1991 r. rozpoczęła działalność przychodnia lekarska dla bezdomnych. Pracowali w niej lekarze różnych specjalności: kardiolog, dermatolog, okulista, internista, laryngolog, bioterapeuta. W latach 2004-2006 Kuchnia Bractwa przechodziła znaczne przeobrażenia jakościowe. Generalny remont i doposażenie w nowoczesne urządzenia gastronomiczne i garmażeryjne odmieniły jakość żywienia w stołówce dla ubogich.

    Obecnie największym projektem Bractwa jest budowa ośrodka aktywizacji dla bezdomnych. Przekazana w 2005 r. przez gminę Piaski b. szkoła podstawowa w Bystrzejowicach Trzecich ma stać się modelowym ośrodkiem wychodzenia z bezdomności, promującym najlepsze, sprawdzone wzorce zachodnie, adaptowane do rodzimych realiów. Innowacyjny ośrodek ma za zadanie przewartościowywać nie tylko dotychczasową działalność Bractwa, ale również zmieniać postrzeganie problematyki ubóstwa i bezdomności

Żródło:
www.albert.lublin.pl

Magdalena Mazur -koordynator wolontariuszy.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 15.09.2020r.
Stronę odwiedzono 19694554, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON