Logo EFS
Plakat promocyjny

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf


Regulaminy projektów PFRON

1 procent
zobacz >>>

Pomaganie innym jako mądrość życiowa

   Gustaw Holoubek zastanawiając się na tym, czym to jest mądrość życiowa, powiedział, że "na mądrość składa się kilka elementów. Jednym z nich jest dokonywanie wyborów zgodnych z prawami natury. Drugi to na pewno poczucie wartości. Są pewne zjawiska, które człowiek uważa za słuszne i sprawiedliwe, inne natomiast odrzuca jako złe i szkodliwe. Elementem mądrości jest też umiejętność odróżniania dobra od zła, która pozwala na dokonywanie dobrych wyborów. Rzeczą niezmiernie interesującą jest to, że dokonywane przez ludzi wybory, mają charakter postępowy tylko wtedy, gdy ich skutkiem jest rozmnażanie dobra wśród ludzi. Takiemu zachowaniu zawsze towarzyszy poczucie postępu i odkrywania świata na nowo. Ludzi mądrych nie trzeba tego uczyć, oni po prostu to czują, a więc mądrość bierze się w znacznie większej mierze z bicia serca niż rozumu". Te piękne słowa symbolizują jak wiele można dać drugiemu człowiekowi angażując się w różne akcje społeczne. Jednym ze sposobów jest zainteresowanie się wolontariatem, rozumianym jako bezinteresowna pomoc drugiemu. Tuż przed zbliżającymi się świętami, choć nie tylko, jest wiele akcji, w których można wziąć czynny udział. Nasza Agencja Zatrudnienia posiada wiele ofert służących rozwojowi w tym właśnie kierunku. Pomoc drugiemu traktowana jako wartość niezmienna mimo upływu czasu i zmieniającej się rzeczywistości jest tą mądrością, którą warto i należy pielęgnować.
   W naszej kulturze mądrość życiowa jest pewną cnotą, którą można doskonalić i osiągnąć w wyniku pracy nad samym sobą. Tak pojmowana mądrość - jako dar niesienia pomocy, związana jest przede wszystkim z odpowiedzialnością , uczciwością i moralnością, ponieważ zawsze dotyczy relacji z innymi ludźmi. Jednakże zanim zaczniemy zastanawiać się jak można pomagać innym, szukać nowego hobby czy powołania, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań: Jaki jestem?; W jakich sytuacjach czuję się najlepiej?; Do czego się najbardziej nadaję?; Warto pamiętać, iż każdy rodzaj pracy, nawet jeśli jest to wolontariat niesie za sobą pewne typowe sytuacje, a co za tym idzie konieczność konfrontowania z wymaganiami otoczenia. W związku z tym, iż nasz charakter jest raczej stały, niełatwo podlega zmianom, warto dążyć do tego, by nasze preferencje były jak najlepiej dopasowane do wyzwań jakie przed sobą stawiamy. Takie dopasowanie możliwości człowieka do wymagań rzeczywistości, do wymagań organizacji, czy pracodawcy, daje poczucie zadowolenia i wzrostu naszych kompetencji. Te natomiast wpływają na to, że nasze życie postrzegamy jako szczęśliwe i spełnione, przez co rozwijamy i pielęgnujemy najważniejszą cnotę jaką jest mądrość, naszą indywidualną życiową mądrość. Zanim więc zaczniemy angażować się w działalność wolontarystyczną, warto zastanowić się nad sobą i pokusić się o refleksję dotyczącą tego jacy jesteśmy i w jakich sytuacjach czujemy się najlepiej pomagając innym.

Do napisania tekstu posłużyła wypowiedź G. Holoubka z artykułu: "I bądź tu mądry" Charaktery nr 6 (113) czerwiec 2006, oraz "Do czego masz charakter" Przekrój nr 32 (2566) sierpień 2006.


Magdalena Ciesielska - Koordynator zatrudnionych wolontariuszy

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 26.08.2021r.
Stronę odwiedzono 20831253, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON