Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !
Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi
w godzinach od 7:00 do 16:00 w formie zdalnej i stacjonarnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:
81 534-82-90 | 534-032-029 533-485-990
oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Niepełnosprawni na polskim rynku pracy.

   Badania przeprowadzane w ciągu ostatnich lat pokazały, iż na świecie żyje prawie 500 milionów osób, u których została stwierdzona niepełnosprawność. Biorąc pod uwagę liczbę ludności zamieszkującą kulę ziemską, niepełnosprawni stanowią 10% jej odsetek. Zawężając się tylko do Europy Zachodniej, w tym i Polski, to odsetek ten będzie zdecydowanie większy. Aktualnie można mówić o tym, iż spośród ogółu ludności mieszkających w Europie Zachodniej aż 14% to osoby niepełnosprawne. Wskaźnik ten z roku na roku staje się coraz wyższy i dzieje się tak z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest starzenie się społeczeństwa. Niepełnosprawność staje się jedną z głównych oznak ciągle rozwijającego się współczesnego świata.
   W Polsce żyje prawie 4,5 miliona osób niepełnosprawnych, z czego bardzo duży odsetek to osoby niepracujące. Tak niska liczba osób, które pomimo swojej niepełnosprawności pracują zawodowo jest spowodowana wieloma czynnikami. Osoby niepełnosprawne niemal na każdym swoim kroku napotykają szereg niedogodności, które w większym lub mniejszym stopniu utrudniają im proces znajdowania pracy. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

   To tylko kilka głównych niedogodności, jakie osoby niepełnosprawne napotykają podczas poszukiwania pracy.
Najważniejszą przeszkodą pozostaje jednak nastawienie pracodawcy do osoby niepełnosprawnej jako przyszłego pracownika. To właśnie tu należy doszukiwać się największych porażek dotyczących osób niepełnosprawnych. W Polsce w dalszym ciągu istnieje przekonanie, że osoby niepełnosprawne to osoby niesprawne ruchowo, które nie dadzą sobie rady w pracy. Wielu pracodawców nie widzi osób niepełnosprawnych na takich stanowiskach jak chociażby recepcjonista w hotelu czy pomoc w kuchni. Na szczęście coraz większa liczba pracodawców jest gotowa przyjąć do pracy osoby z niepełnosprawnością. W wielu zakładach pracy pracodawcy nie boją się zatrudniać osób na wózkach, niesłyszących, niewidomych, chorych psychicznie, upośledzonych umysłowo, chorych na cukrzycę, padaczkę, czyli tych niepełnosprawnych, którzy mają największe trudności w znalezieniu pracy.
   Zakłady pracy, które zatrudniają w Polsce osoby niepełnosprawne można podzielić na kilka kategorii, ze względu na charakter prowadzonej przez nie działalności:

   W większości z tych przypadków są to zakłady zatrudniające małą liczbę osób. Osoby niepełnosprawne w większości przypadków znajdują zatrudnienie w sektorze prywatnym.
   W ostatnim czasie wzrasta liczba osób niepełnosprawnych, które ukończyły uczelnie wyższe. Dzięki temu przed tymi osobami otwiera się szereg nowych możliwości, szereg nowych miejsc pracy, które dla osób niepełnosprawnych były dotąd dostępne w bardzo ograniczonym stopniu. Są to, np.: stanowiska pracy w firmach telekomunikacyjnych, informatycznych, firmach zajmujących się public relations, gdzie osoby niepełnosprawne mogą pracować jako informatycy, programiści czy specjaliści do spraw marketingu.
   Można powiedzieć, że polski rynek pracy jest rynkiem bardzo młodym i jeszcze niedoświadczonym, jeżeli chodzi o pracowników niepełnosprawnych, jednak pomimo tego zaczyna nadrabiać zaległości i działać coraz prężniej. Na szczęście szereg kampanii społecznych promujących zatrudnianie osób niepełnosprawnych doprowadza do tego, iż pracodawcy zaczynają interesować sytuacją niepełnosprawnych na polskim rynku pracy tworząc dla nich nowe miejsca pracy, nie licząc przy tym na korzyści finansowe płynące z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, lecz biorąc pod uwagę efektywność pracy takich osób, ich zaangażowanie. W ten sposób niepełnosprawni mają nie tylko możliwość znalezienia zatrudnienia, ale także możliwość rozwoju.

Marcin Pastuszak - Pośrednik pracy

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 15.09.2020r.
Stronę odwiedzono 19707550, aktualnie przegląda ją 8 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON