Szanowni Państwo,

Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !

Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi

w godzinach od 7:30 do 15:30 w formie zdalnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:


81 534-82-90


534-032-029


533-485-990

oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Urlop wypoczynkowy i czas pracy w krajach Unii Europejskiej.

   Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej bardzo szybko wzrasta liczba Polaków, którzy w celach zarobkowych zaczęli wyjeżdżać głównie na Zachód Europy. Wiele spośród państw Unii Europejskiej otworzyła ostatnio swoje rynki pracy dla osób z tych krajów, które stosunkowo niedawno weszły w skład Unii. Takie otwarcie granic spowodowało, iż wielu Polaków pracuje legalnie w państwach UE, a co za tym idzie, pracownicy przyjeżdżający chociażby z Polski zatrudniania w takich krajach, jak Hiszpania czy Niemcy mają takie samo prawo do urlopu jak obywatele tych krajów.
   Na mocy Dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej pracy i pracowników przyjętej przez państwa członkowskie w 1993 roku określono takie warunki pracy, jak tygodniowy czas pracy czy też długość urlopu wypoczynkowego przysługującego każdemu pracownikowi. Według tej uchwały tygodniowy czas pracy osób zatrudnionych na pełny etat nie powinien przekraczać 48 godzin, natomiast każdy pracownik ma również prawo do co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego (poszczególne kraje Unii Europejskiej mogą oczywiście według własnego uznania wydłużać ten okres).
   Chociaż tygodniowy czas pracy w poszczególnych krajach Unii Europejskiej nie powinien przekraczać 48 godzin, jednak większość krajów członkowskich zmniejszyło tę liczbę godzin. Najczęściej można spotkać się z 40 godzinnym tygodniem pracy, m.in. w takich państwach jak Austria, Finlandia, Grecja, Wielka Brytania czy Portugalia. Inne kraje zdecydowały się na zmniejszenie wymiaru czasu pracy. I tak, np. w Irlandii tygodniowy czas pracy wynosi 39 godzin, w Danii 37 godzin, a we Francji nawet 35.
   Skracanie czasu pracy jest spowodowane głównie tym, iż dzięki takiej sytuacji można stworzyć dodatkowe miejsca pracy. Podobnie jak w większości krajów UE wygląda sytuacja z czasem pracy w Stanach Zjednoczonych. Tam również obowiązuje 40 godzin tygodniowo.
Jeżeli chodzi o długość urlopu wypoczynkowego, to czas jego trwania zależy od państwa, w którym pracujemy. Do urlopu uchwalonego ustawowo dolicza się również dni wolne ze względu na święta. Najdłuższy urlop mają osoby pracujące w Danii. Tam do 30 dni ustawowych doliczane jest także 10 dni, w które wypadają święta, co daje pracownikowi w sumie 40 dni urlopu. Podobnie wygląda sytuacja w takich państwach jak Finlandia (tu pracownikowi przysługuje w sumie 39 dni wolnych od pracy), Austria (38 dni urlopu) czy Grecja (37 dni urlopu).
   Najkrótszy urlop wypoczynkowy mają pracownicy w Wielkiej Brytanii i Holandii. Tam do ustawowych 20 dni urlopu doliczane jest 8 dni, w które przypadają święta, co w sumie daje 28 dni wolnych. Jest to jednak i tak dłuższy czas urlopu niż chociażby w Stanach Zjednoczonych, gdzie wynosi on przeciętnie 25 dni. Ciekawym jest również to, iż najdłuższe urlopy mają pracownicy w Indiach. Tam osobom pracującym przysługuje aż 41 dni urlopu, co spowodowane jest dużą ilością świąt przypadających w ciągu roku.

Marcin Pastuszak - Pośrednik pracy.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2020r.
Stronę odwiedzono 19305229, aktualnie przegląda ją 6 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON