Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !
Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi
w godzinach od 7:00 do 16:00 w formie zdalnej i stacjonarnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:
81 534-82-90 | 534-032-029 533-485-990
oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

LORM - metoda komunikacji z osobami głuchoniewidomymi

   Lorm jest jednym z rodzajów komunikacji i jest to alfabet dotykowy. Polega na kreśleniu linii lub stawianiu punktów na dłoni. Może to być jej wewnętrzna bądź zewnętrzna strona. Ręka może być prawa lub lewa. Piszemy jednym palcem albo - gdy osiągniemy już dużą biegłość - wszystkimi na raz. Punkty odpowiadają samogłoskom, spółgłoskom, znakom polskim, dwuznakom i sygnałom. Ta forma komunikacji dotykowej pozwala na biegle komunikowanie się z osobami głuchoniewidomymi.
   Lorm przeznaczony jest dla ludzi, którzy mają poważne uszkodzenia słuchu i wzroku, i nie mają możliwości rekompensowania uszkodzenia słuchu - wzrokiem i uszkodzenia wzroku - słuchem. Uzupełnieniem takich uszkodzeń dla osób, które posiadają resztki słuchu są często aparaty słuchowe a dla osób, które posiadają resztki wzroku - okulary. Alfabetu mogą nauczyć się ci, którzy chcą się komunikować z osobami głuchoniewidomymi, przeważnie są to członkowie rodziny, tłumacze-przewodnicy, nauczyciele, instruktorzy, wolontariusze, studenci.
Alfabet Lorm ma wiele zalet, są to między innymi: prostota, małe ryzyko błędu, szybkie tempo przekazu, wzajemna komunikacja większej liczby osób głuchoniewidomych i komfort pracy tłumaczy. Właśnie ta metoda pozwala na szybkie i swobodne porozumiewanie się z osobami głuchoniewidomymi.
   Spośród osób niepełnosprawnych osoby głuchoniewidome mają najbardziej utrudniony kontakt z otoczeniem, co uniemożliwia im swobodne funkcjonowanie w kontaktach międzyludzkich, kształcenie się oraz podejmowanie pracy i jej wykonywanie. Potrzebują pomocy tłumaczy-przewodników przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Bardzo pomocna jest współpraca wolontariuszy, którzy pomagają osobom głuchoniewidomym w poruszaniu i komunikowaniu się. Lormu można nauczyć się w Towarzystwie Pomocy Osobom Głuchoniewidomym w Lublinie, przy ul. Leszczyńskiego 50 - siedziba Polskiego Związku Głuchych.
   Więcej informacji na temat jak można się alfabetu Lorm i zapoznać się z działalnością Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym znaleźć można na stronie internetowej http://www.tpg.org.pl/

Ewa Dragan - Tłumacz Języka Migowego

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 15.09.2020r.
Stronę odwiedzono 19708375, aktualnie przegląda ją 8 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON