Szanowni Państwo,

Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !

Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi

w godzinach od 7:30 do 15:30 w formie zdalnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:


81 534-82-90


534-032-029


533-485-990

oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Możliwości a problemy w podjęciu szkoleń, kursy dla niesłyszących.

   Aby mieć dobrą i wymarzoną pracę, trzeba dalej się kształcić i stale podnosić kwalifikacje. Niestety, osoby niesłyszące czasem nie mają takiej możliwości. Osoby niesłyszące są w gorszej sytuacji niż inni, bowiem po skończeniu szkoły zawodowej, średniej a bywa czasem i wyższej nie mają możliwości dalej się kształcić i stale się podnosić kwalifikacji czy wybierać interesujący ich zawód przyszłości.
   Mamy sporo ofert szkoleń, kursów, ale niestety bywa, że osoby niesłyszące nie kwalifikują się - bowiem przeszkodą jest słuch i komunikacja, czasem jest niechęć przyjmowania na kursy i szkolenia, brak wiedzy na temat kształcenia niesłyszących oraz obawy ze strony wykładowców i czasem nie wyobrażają sobie, aby niesłysząca uczestniczyła w kursie. Brak możliwości przyjęć na kursy i szkolenia sprawia, że czują się dyskryminowani, wiedzą, że instytucje nie dają im szansy na lepszy rozwój. Bywa tak, że kursy i szkolenia są dość drogie i nie są w stanie samemu zapłacić, a nie ma możliwości dofinansowania.
   W obecnej chwili niesłyszący mają możliwości podnoszenia kwalifikacji na kursach płatnych, ale nie drogich, a między innymi: komputerowych i grafiki komputerowej. Natomiast marzeniem niesłyszących w podnoszeniu kwalifikacji, znalezieniu dobrej i interesującej pracy jest:

   Wiedząc brak i niechęć przyjmowania osób niesłyszących oraz drogie kursy, szkolenia i mały wybór czują się oni niezmotywowani do dalszego kształcenia i niechętni do podnoszenia kwalifikacji oraz nie czują takiej potrzeby w podjęciu działań podnoszenia kwalifikacji. Stąd mają niskie kwalifikacje i trudności w podjęciu na rynku pracy. A jeśli już podjęli kursy, szkolenia to potrzebują tłumacza języka migowego. Bez tłumacza mogą sobie poradzić na kursie komputerowym i grafiki komputerowej, gdzie jest pokazane wizualnie i są części praktyczne. Takie kursy osoby niesłyszące właśnie niedawno kończyli z zaświadczeniem. Dobrze by było, gdyby były zorganizowane kursy, szkolenia tylko dla grupy niesłyszącej z udziałem tłumacza języka migowego - tylko brakuje wykwalifikowanego prowadzącego - jak wyżej napisałam, problemem są obawy i brak wiedzy w prowadzeniu takich kursów, szkoleń.
   Bardzo ważne jest, aby po ukończeniu kursu, szkolenia odbyli staż zawodowy, co pozwoli na lepszą, ciekawszą pracę, a ze strony wykładowców kursu i szkoleń otrzymali wyrozumiałość i zrozumienie swoich potrzeb.

Ewa Dragan - Tłumacz języka migowego

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2020r.
Stronę odwiedzono 19309717, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON