1 procent
zobacz >>>

Jak poszukiwać aktywnie pracy?

   Poszukiwanie pracy jest zadaniem, które powinno być realizowane w sposób przemyślany i zaplanowany.

   I CZĘŚĆ REALIZACJI ZADANIA

Trzeba opracować swój profil. W tym celu trzeba zgromadzić posiadane świadectwa, dyplomy, certyfikaty, wypisać nawet najdrobniejszych pracodawców, opracować zakres wykonywanych w przeszłości obowiązków. W ten sposób powstanie rozbudowane CV, oczywiście w takiej formie go nie wyślemy, ale przygotowując dokumenty aplikacyjne na konkretne stanowisko z pewnością nie zapomnimy o żadnej pracy. Dalej trzeba się zastanowić nad swoimi preferencjami zawodowymi, jaką pracę chcielibyśmy wykonywać, jakiej pracy poszukujemy i czego oczekujemy od pracodawcy.

   II CZĘŚĆ REALIZACJI ZADANIA

Trzeba odnieść się do realiów rynku pracy, odnaleźć jak najwięcej informacji na temat interesujących nas stanowisk. Ustalić, jakie kwalifikacje i doświadczenie należy posiadać by je otrzymać, gdzie takie stanowiska istnieją i jak często są prowadzone takie nabory. To pozwoli nam stwierdzić czy od razu będziemy się ubiegać o takie stanowisko. Być może na początku trzeba będzie obniżyć swoje aspiracje, by uzyskać wymagane doświadczenie, uzupełnić kwalifikacje itp.

   III CZĘŚĆ REALIZACJI ZADANIA

Posiadając już tak szeroką i usystematyzowaną wiedzę można przystąpić do poszukiwań. W tym celu warto przygotować sobie własną bazę pracodawców, którzy mogą dysponować odpowiadającymi stanowiskami pracy. Równolegle konieczne jest analizowanie ogłoszeń dotyczących naborów, można je odnaleźć w prasie w portalach internetowych, na stronach Agencji Zatrudnienia, na stronach internetowych firm. Nieocenionym źródłem wiedzy są także bezpośrednie kontakty, warto powiedzieć znajomym i rodzinie, że poszukujemy pracy - informacja może nadejść z najmniej oczekiwanej strony.
A jeżeli proces poszukiwania przeciąga się, może warto pomyśleć o zmianie miejsca zamieszkania. Wbrew pozorom nie jest to decyzja niewykonalna, tysiące osób rocznie przeprowadza się w poszukiwaniu pracy i w większości przypadków są to decyzje opłacalne.

Ireneusz Jóźwicki - Pośrednik pracy.

Laboratorium ECDL

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu