Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !
Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi
w godzinach od 7:00 do 16:00 w formie zdalnej i stacjonarnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:
81 534-82-90 | 534-032-029 533-485-990
oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Zdrowie w koncepcji E. Fromma cz.I

   Wbrew pozorom nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czym jest zdrowie. Z punktu widzenia medycznego łatwiej jest ustalić pewne ostre kryteria. Bardziej subiektywne są granice odpowiedzi na pytanie „czy czuję się zdrowy?”. Psychologia na wiele sposobów próbuje odpowiedzieć na pytanie o zdrowie. Jedną z nich jest koncepcja niemieckiego psychoanalityka Ericha Fromma.
Fromm zwraca uwagę na to, że ludzie na przestrzeni wieków uzyskując więcej wolności czuli się bardziej osamotnieni. We współczesnym świecie człowiek czuje się samotny, bo zerwał więzi z przyrodą i z innymi ludźmi. Wolność staje się czymś negatywnym od czego ludzie starają się uciec.    Człowiek może zjednoczyć się z innymi ludźmi w duchu miłości i wspólnej pracy, albo znaleźć bezpieczeństwo przez uległość wobec władzy i podporządkowanie się społeczeństwu.
   Fromm wskazuje na 5 specyficznych potrzeb wynikających z warunków egzystencji ludzkiej:

   Sposób zaspokajania tych potrzeb zależy od reguł i kontekstu społecznego. Ich zaspokajanie wpływa na kształtowanie się osobowości.
   Przystosowanie do społeczeństwa stanowi zwykle kompromis między potrzebami wewnętrznymi, a wymaganiami społeczeństwa. Zaspokajanie tych potrzeb istotnie wpływa na poczucie zdrowia.
   Poniżej opisane są potrzeby i sposoby ich realizacji:
   Potrzeba kontaktu
   Człowiek jako wyrwany z pierwotnej więzi z natura instynktownie zastępuje ją związkami z ludźmi. Zdrowie psychiczne zależy od spełniania potrzeby połączenia się z innymi istotami żyjącymi, nawiązania z nimi relacji. Wg. tych kryteriów chorym psychicznie jest osoba, której nie udało się ustanowić jakiegokolwiek związku. Człowiek przekracza swoją egzystencję stając się częścią czegoś większego, doświadczając podporządkowania się osobie, grupie, czy instytucji. Inną droga jest połączenie się ze światem poprzez zdobycie nad nim władzy czyniąc świat częścią samego siebie. Jest to drugi biegun symbiotycznej relacji władza-podporządkowanie. Jedynym zdrowym sposobem zaspokajania potrzeby kontaktu, które daje zarazem poczucie odrębności i integralności jest miłość. Fromm rozumie ją jako „jedność z kimś lub czymś na zewnątrz nas samych w warunkach zachowania odrębności i indywidualności własnej jaźni”. Aktywne dzielenie się z drugą osoba pozwala przekroczyć jednostkowe istnienie, a jednocześnie doświadczać samego siebie. Miłość nie powinna ograniczać się tylko do jednej osoby. Jeżeli wyobcowuje i oddala od innych, to powinno mówić się raczej o przywiązaniu niż miłości. Autor koncepcji wprowadza pojęcie „miłości produktywnej”, która zakłada troskę, odpowiedzialność, szacunek i wiedzę.Marcin Młynarczyk - Doradca zawodowy

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 15.09.2020r.
Stronę odwiedzono 19707605, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON